Konutta yüksek faiz senetli satışı başlattı!

Konutta yüksek faiz senetli satışı başlattı! Konutta yüksek faiz senetli satışı başlattı!

Konut kredisi faiz oranlarının son 8,5 yılın en yüksek seviyesine ulaşması inşaat firmalarını senetli satışa yöneltti. Bazı inşaat firmaları, piyasayı canlı tutmak adına peşin fiyatına 60 aya varan senetli konut satışına başladı...

Konut kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 1,23 ile son 8,5 yılın zirvesini görmesi nedeniyle bazı inşaat firmaları, 60 aya varan faizsiz senetli konut satışına başladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile TÜYAP öncülüğünde 11 Nisan'da açılan ve hafta sonunda sona eren Bursa Rising City Gayrimenkul Fuarı ve Bursa İnşaat ve Dekorasyon Fuarı gerçekleştirildi. Fuara, 195 firma katılım gösterdi.

TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde 6 salon ve 35 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda inşaat ve gayrimenkul sektörü temsilcilerini bir araya geldi. Fuarda, firmaların 60 aya varan vadeli konut satış kampanyaları dikkati çekti.

Sektörden birçok firma, konut faizlerinin 1,20'nin üzerine çıkması ve alım gücünü etkilemesi nedeniyle oluşturdukları peşin fiyatına senetli konut satışlarını tanıttı.

Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal Çelebi, AA muhabirine, gayrimenkulün Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer aldığını söyledi.

Çelebi, son dönemde konut kredisi faiz oranlarının yükseldiğini vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu:

"Üreten insanlar kendine pazar alanı bulmakla yükümlü. Faiz oranlarının yükselmesi, 1,20 seviyelerine çıkması sektörü sıkıntıya sokuyor ama buna da tedbirler alacaklar yine bu sektörlerin içindeki dinamiklerdir. İnsanları nasıl daha az maliyetle mülk sahibi yaparız bunun hesabını yapıyoruz. Bu kapsamda büyük firmalar senetle satış gerçekleştirerek devamlılık sağlamaya çalışıyorlar. İnsanları cezbediyorlar."

"Bu tip satışlar piyasa için olumlu olacak"

Fuar için Bursa'ya gelen  İzmir  Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu da senetli satışlarda tarafların birbirini iyi araştırması gerektiğini söyledi. Gayrimenkul sektöründe hareketliliğin sürdüğünü anlatan Güleroğlu, şunları kaydetti:

"Faiz oranları yükseldi, firmalar, karşısındaki kişinin garantilerini gördüğü andan itibaren senetli satışlara yöneliyorlar. Senetli satışlarda faiz oranı olmadığı için yatırımcıya da cazip geliyor. Eğer ödeme gücü varsa senetle alışveriş yapılıyor. Amaç, piyasayı canlandırmak. Kesinlikle bu tip satışlar piyasa için olumlu olacak. Ancak taksitler ödenmediğinde 1980 ve 1990'lı yıllardaki kooperatif mezarlıklarının olmasını istemeyiz. Konut kredi faiz oranları yüksek ama fiyatlar şu anda düşük. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor."

"İnsanlar bu sisteme olumlu bakıyor"

Bursa'da faaliyet gösteren bir inşaat firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Celal Demir de konut kredileri yüksekliğinden dolayı şirket olarak senetli satış kararı aldıklarını belirtti.

Bu sistemle piyasanın hareketleneceğini dile getiren Demir, "Senetli satışlara şu an ilgi çok iyi. Hem bürokratik hem de gereksiz masraflar ortadan kalktığı için daire alacaklar bu sisteme olumlu bakıyor. Vatandaşlar daha ekonomik daire almış olacak. Riskler daha az olacak. Bankalar taksitler ödenmediği zaman daireyi ellerinden alabiliyor." diye konuştu.

Realty World Elfi Emlak Danışmanı Özkan Aydemir ise bazı inşaat firmalarının proje satışlarında yüzde 25-30'luk kısmını nakit aldığını, geri kalanını ise senetle gerçekleştirdiğini belirtti.

Bu sistemin sektörü hareketlendireceğini ifade eden Aydemir, " Birçok kişi zorlu şartlardan geçiyor. Çoğu insan da faize bulaşmak istemiyor. Böyle düşünen vatandaşlarımıza çok büyük katkı sağlayacak ve alım gücünü rahatlatacaktır." dedi.