19 / 08 / 2022

Konya Karatay'da kaçak yapılar yıkıldı!

Konya Karatay'da kaçak yapılar yıkıldı!

Konya Karatay Belediyesi kaçak, ruhsatsız ve mevcut projeye aykırı yapılaşmayla mücadelesini sürdürerek özellikle tarihi dokuyu zedeleyecek kaçak yapılara izin vermiyor.Konya Karatay'ın planlı ve programlı bir ilçe olması için her türlü gayretin gösterildiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, kaçak yapı konusunda taviz verilmediğini ifade etti.


Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünce tespit edilen kaçak yapılar hakkında gerekli uyarıların yapıldığını ve bu uyarılara rağmen önlemler alınmadığı takdirde 3194 sayılı imar kanunun 32. ve 42. maddesi gereğince yıkım işlemlerinin yapıldığını söyledi.


Yapı ruhsatı alınmadan yapılan inşaatlara belediye kaçak inşaat ekiplerinin yerinde müdahale ettiğini ifade eden Hançerli, ilçenin farklı bölgelerinde belediyenin tüm uyarılarına karşı, proje harici yapılan inşaatlara Karatay Belediyesi kaçak inşaat ekiplerinin müdahale ettiğini belirtti.


Şems-i Tebrizi mahallesinde faaliyet gösteren bir kafe işletmede belediye ekiplerinin kaçak yapı tespit ettiklerini dile getiren Hançerli, yapılan uyarılara rağmen işletmenin gerekli düzenlemeyi yapmadığı ve bu çerçevede alınan encümen kararıyla kaçak yapının belediye kontrolünde işletme sahipleri tarafından yıkıldığını vurguladı. 

    

Yapılan çalışmalarla kaçak bina ve yapıların önüne geçilerek Karatay'ın daha estetik görünüme kavuşturulması hedeflendiğini kaydeden Başkan Mehmet Hançerli, kaçak yapılaşmanın önüne geçme konusunda yapılan çalışmalara vatandaşın kanun ve mevzuatlar çerçevesinde kalarak destek verdikleri takdirde düzenli ve sağlıklı bir Karatay'ın ortaya çıkacağını sözlerine ekledi. Yeni Konya