Konya Karatay'da yeni tapular verilmeye devam ediyor!

Konya Karatay'da yeni tapular verilmeye devam ediyor!

Karatay ilçesi sınırları içerisinde revizyon imar planlarına göre yapılan ve İmar Kanunu'nun 18. madde uygulaması tamamlanan Mengene Mahallesinde mülk sahipleri tapularını alıyor.


Karatay'da toplam 11.300.000 m²'lik bir alanda yapılan İmar Revizyon Planları hızlı bir şekilde imarlaşmaya devam ediyor. İmar Uygulamaları tamamlanan mülk sahiplerine tapuları dağıtılmaya başlandı. Konu ile ilgili açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, 'Belediyemiz Mezbaha (Fetih) Mahallesi, Ulubatlı Hasan Mahallesi ve Ali Ulvi Kurucu Caddesinde 3 ayrı bölgede yaklaşık 1.000.000 m²'lik alanda revizyon imar planları yaparak akabinde 18. madde imar uygulamalarını bitirmiş ve tapuda tescil işlemleri tamamlanarak vatandaşlarımıza tapuları dağıtılmıştır. Daha sonra 5.000.000 m²'lik alanda ortak kamu alanı olan yeşil alan, dini tesis, sosyal tesis, eğitim tesisi, resmi kurum alanı, yol ve otopark gibi teknik alt yapı alanları ile uygulanabilir 1. etap Revizyon İmar Planları doğrultusunda bu alanlarda 3194 sayılı İmar Kanunun 18. maddesi gereğince imar uygulamaları başlatılmış ve tesciller % 88 oranında tamamlanmış, kalan kısımlarında tescilleri için gerekli kurumlara gönderilmiştir. Uygulama tamamlanan alanlarda mülk sahipleri yapılaşmalarına başlamışlardır. Bu çalışmalardan Ulubatlı Hasan, Akabe, Hamzaoğlu, Küçükkumköprü, Çimenlik, Doğuş, Ortamescit, Yediler, Keçeciler, Hacı Hasan, Sarnıç, Emirgazi, Hacıyusuf, Mescit, Hasandede Mecsit, Kayacıkaraplar, Keykubat, Köprübaşı, Çelebi, Yeni Mahalle, Hacıveyiszade Mahallerindeki (4.067.593 m²'lik alanda) 18. madde imar uygulama çalışmaları tamamlanarak Karatay Tapu Müdürlüğü'nde tescil edilmiştir' dedi. Başkan Mehmet Hançerli, "son olarak Karaman Caddesi, Büyük Kumköprü Caddesi, Ahmet Güzel Caddesi, Balıkçılar Caddesi, Aksay Öncel Sokak, İnlice Sokak ve Bağtepe Sokak arasındaki Mengene Mahalle sınırları içerisine isabet eden K625 nolu düzenleme sahasında (420.420 m²'lik alanda) Belediyemiz tarafından 18. madde İmar Uygulama çalışmaları tamamlanarak Karatay Tapu Müdürlüğünde tescil edilmiş olup, 1. etapta yapılan Revizyon İmar Planlarında toplam 4.488.014 m²'lik alanda tescil işlemleri tamamlanmıştır" ifadelerine yer verdi. 


2.Etap Revizyon İmar Planı kapsamında 18. madde imar uygulamaları devam ediyor

Ayrıca Başkan Hançerli, "2.Etap Revizyon İmar Planı kapsamında Fetih Caddesi, Saçlıkacap Caddesi,  Adana  Çevre Yolu ve Karaman Caddesi sınırları içerisinde kalan Akabe, Kumköprü, Gaziosmanpaşa, Karalulak, Mengene, Orhangazi, Hocalarköprüsü, Hacıibali, Selimsultan ve Elmacı Mahallelerinde yaklaşık 5.300.000 m²'lik alanda imar planı çalışmaları tamamlanarak Belediyemiz tarafından 3194 sayılı İmar Kanunun 18. maddesi gereğince imar uygulamalarına başlanmış olup, çalışmalar titizlikle devam etmektedir. 2. Etap Revizyon İmar Planı kapsamında kalan Akabe, Gaziosmanpaşa, Küçük Kumköprü Mahallelerinde K656, K657 ve K658 nolu düzenleme sahaları ile Karakulak ve Hacıibali Mahallelerinde K663 nolu düzenleme sahalarına 1.294.000 m²'lik alanda çalışmalar tamamlanarak askıya çıkarılmıştır. Bu bölgelerdeki diğer mahallelerde 18'inci madde imar uygulamaları da ilerleyen günlerde askıya çıkarılarak ilan edilecektir" dedi.


Anadolu Manşet