Koronavirüsle yazlık evlerde ısı yalıtımının önemi arttı!

Koronavirüsle yazlık evlerde ısı yalıtımının önemi arttı!İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), Başkanı Levent Gökçe yazlık evlerde ısı yalıtımının önemiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.


İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), Başkanı Levent Gökçe yazlık evlerde ısı yalıtımının önemiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle birçok kentte müstakil ve yazlık konutlara ilginin arttığını dile getiren İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gökçe, şöyle konuştu: “Salgın döneminde ailece vakit geçirilen güvenli bir yuva olarak görülen yazlık evler, uzaktan çalışma imkânı olanların da özellikle tercih ettiği konutlar oldu. Bu süreçte konut sahipleri binalarında tadilat ve yalıtıma ağırlık verdi. Özellikle hem sıcak hem de soğuk iklim bölgelerinde yer alan ve içerisinde yaşanmayan dönemlerde iyi korunamadığı için yıpranan evlerin kullanım süresi yıl geneline yayılınca, tadilat ve yenileme işlemlerine daha fazla zaman ve kaynak ayrılmaya başlandı. Bu süreçte binalarda ısı yalımı uygulamalarının da yapılması çok büyük önem arz etti çünkü ısı yalıtımı sadece kış aylarında soğuğa karşı değil, yaz aylarında da sıcağa karşı alınabilecek en etkili önemlerin başında geliyor.” 

Koronavirüsle yazlık evlerde ısı yalıtımının önemi arttı!

Yaz aylarında klimaların devreye girmesiyle, ısı yalıtımsız konutlarda artan enerji tüketimiyle ilgili önemli bilgiler veren Levent Gökçe, “Isı yalıtımıyla koruma altına alınan evlerde kışın ısıtma, yazın da soğutma amacıyla harcanan enerji tüketiminde yüksek oranlarda tasarruf sağlanıyor. Bugün ülke olarak binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmını, yüzde 30’u aşmış durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle hem yaz hem kış mevsiminde enerji savurganlığının önüne geçmemiz mümkün” dedi.

Komşu gürültüsüne karşı en etkili çözüm: Binalarda ses yalıtımı!