'Kötü yönetilen alışveriş merkezini yabancılar kapacak'

'Kötü yönetilen alışveriş merkezini yabancılar kapacak'

Multi Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu, alışveriş arzının iki yıl içinde belli bir noktaya geleceğini, kötü yönetilenlerin yabancı fonlar tarafından satın alınacağını söyledi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Alkaş: 2008 yılındaki fuara Türkiye damgasını vuracak
10 bin kişi ziyaret etti Multı Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu, 2009'da alışveriş merkezlerindeki arzın belli noktaya geleceğini belirterek, "Bu tarihten itibaren perakendecilerin rolü, alışveriş merkezlerinin önüne geçecek. 2009, perakendecinin yılı olacak" dedi. Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı MAPIC'te konuşan Eyüboğlu, Türkiye'de çok sayıda alışveriş merkezi (AVM) açıldığını, iki yıl içinde bazılarının, yönetim ve finansman açısından zorlanacağını söyledi. "Kötü yönetim, müşteriyi azaltacak ve mağazalar kiralarını ödeyemeyecek. Bu da alışveriş merkezi yatırımcılarının kredi geri ödemelerine olumsuz yansıyacak" diyen Eyüboğlu, bu nedenle 2009 itibarıyla yurtdışından gelecek fonların bu AVM'nin sahibi olacağını kaydetti.


'FRANSIZ FNAC DA GELİYOR'
Türkiye'de yaptığı AVM yatırımlarının 3 milyar Euro'ya ulaştığını belirten Eyüboğlu, yatırım hedefini 5 milyar Euro'ya çıkardıklarını dile getirdi. Yabancı perakendecilerin Türkiye'ye ilgisinin giderek arttığını belirten Eyüboğlu, fuarda pek çok perakendeci ile görüştüklerini ve bunların Multi Turkmall'ın yatırımı süren alışveriş merkezlerinde yer almak istediklerini söyledi. Fransız Fnac'ın da Türkiye'ye gelmeye karar verdiğini açıklayan Eyüboğlu, elektronik ve kitap satışını aynı mağazada bir araya getiren markanın, İstanbul Forum ve Carrefour Merter'de yer almak istediğini söyledi.


Alkaş: 2008 yılındaki fuara Türkiye damgasını vuracak


10 bin kişi ziyaret etti İKİ yıldır MAPIC'in Türkiye temsilciliğini yapan Alkaş Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, gelecek yıl fuarda Türkiye'yi ön plana çıkarmak için geniş kapsamlı bir 'Türk kahvaltısı' hazırlayacaklarını söyledi. Alkaş, "Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de gelmesini planlıyoruz. Fuarda perakendecilere de stand açtıracağız" dedi. Yatırımların eski Doğu Bloku ülkelerine kaydığını dile getiren Alkaş, Türkiye'nin de bu dalgadan pay alacağını söyledi. Yabancıların Türkiye'deki alışveriş merkezlerine olan ilgisinin devam edeceğini anlatan Alkaş, dünyadaki projelerin giderek büyüdüğünü, Türkiye'de önümüzdeki dönemde daha büyük projelerin hayata geçeceğini de sözlerine ekledi.


10 bin kişi ziyaret etti
 
10 bin kişi ziyaret etti Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen MAPIC 2007'ye, 67 ülkeden 10 bin 600 profesyonel katıldı. Türkiye'den beş standın bulunduğu fuarda, Multi Turkmall, Maya Grubu, Öncüoğlu Mimarlık, Rönesans Alışveriş Merkezleri ve A Tasarım yer aldı.
EBRU ERDOĞAN

pus