Kovid-19 konut kredisi kullanımını nasıl etkiledi?

Kovid-19 konut kredisi kullanımını nasıl etkiledi?Yüksek seyreden kredi faiz oranlarına ve kredi taksitlerine getirilen sınırlamaya karşın bireysel kredilerde hızlı artış devam ediyor. Peki konut kredisi kullanımı ne oldu? İşte ayrıntılar...


Yüksek seyreden kredi faiz oranlarına ve kredi taksitlerine getirilen sınırlamaya karşın bireysel kredilerde hızlı artış devam ediyor. Dünya Gazetesi'nden Şebnem Turhan'ın haberine göre; Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre mayıs itibariyle toplam krediler geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 22,3 arttı ve 4 trilyon 50 milyar Türk Lirası oldu. 

Kovid-19 konut kredisi kullanımını nasıl etkiledi?

İhtiyaç kredi faizinin yüzde 23,66’ya, taşıt kredi faizinin yüzde 22,39’a, konut kredisi faizinin yüzde 17,84’e yükselidği Mayıs 2021'de bireysel krediye talebin hızlı artışının devam etmesi Merkez Bankası’nın da gündeminde yer aldı. 

2020'nin Mayıs ayına göre konut kredisinde artış yüzde 30 olurken kullanılan kredi miktarı 284.4 milyar Türk Lirası'na yükseldi. Nisan'a göre ise kullandırılan konut kredisi miktarı azaldı. Bu sene aslında takip eden aylarda çok hızlı bir yükseliş gözlenmiyor. Son aylarda artan faizler konut kredisi talebini sınırladı ve konut kredisi kullanan kişi sayısı 2 milyon 522 bin kişi olarak kaydedildi. Bu Mayıs 2020'deki 2 milyon 475 bin kişiden sonra son 1 senedeki en düşük rakam oldu. Konut kredisinde talep geçtiğimiz sene Haziran ve Temmuz aylarında yüzde 9 ile tek haneye gerileyen kredi faizi sonrası zirveye çıktı. Haziran ayında konut kredisi faizi yüzde 9,30, Temmuz ayında ise yüzde 9,11 civarındaydı. Senelik konut kredisi faizindeki bu tek hane olağanüstü bir talebe de neden oldu. Fakat yine sıkılaştırma adımlarını ardından konut kredisi faizleri Mayıs itibariyle yüzde 17,84 seviyesinde oldu. Haziran ayında yüzde 17,90’a, Temmuz ayında ise yüzde 17,97’ye yükseldi. Bu yüksek oranlar talebi biraz kısıtladı. Temmuz ayıyla beraber konut kredisinde geçtiğimiz seneye göre de düşüş olması tahmin edilenler.

Kovid-19 konut kredisi kullanımını nasıl etkiledi?

Bireysel kredilerde en büyük hacim ihtiyaç kredilerinde meydana geliyor. TBB verilerine göre ihtiyaç kredileri toplam bireysel kredilerin yüzde 46'sını meydana getiriyor. Geri kalan yüzde 31'ini konut, yüzde 17'sini kredi kartları ve yüzde 5'i taşıt kredileri şeklinde belirtiliyor.

Kovid-19 konut kredisi kullanımını nasıl etkiledi?

TBB verilerine göre Mayıs 2021'de 83 bin kişi ilk defa kredi kartı, 63 bin kişi ihtiyaç kredisi kullanırken, konut kredisi kullanan kişi sayısı 9 bin olarak kaydedildi.

Yılın 2. çeyreğinde konut fiyatları fırladı!

Konut fiyatları rekora koşuyor!

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!