24 / 05 / 2022

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!

Kovid-19 salgını öncesinde yabancıya konut satışında lider ülkelerden olan Türkiye, yaz sezonunda da yabancıların ilgi odağı oldu. Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gökçiler, yabancıya satışları değerlendirdi.Kovid-19 salgını öncesinde yabancıya konut satışında lider ülkelerden olan Türkiye, yaz sezonunda da yabancıların ilgi odağı oldu. TÜİK verilerine göre 2019'da 45 bin 483 adet, 2020'de 40 bin 812 adet, 2021'in ilk yarısında ise 20 bin 488 adet yabancıya gayrimenkul satışı gerçekleşti. 

Yabancı gayrimenkul satışının ülkemizin cari açığına yarar sunan 6 milyar dolarlık bir getiri sağladığına vurgu yapan Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gökçiler, yabancıya satışları değerlendirdi. Ali Gökçiler, şunları kaydetti:

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!

"2025 yılında Türkiye’de yabancı gayrimenkul satışından elde edilecek gelirin 20 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu sayıyı yakalamak için ilişkide olduğumuz ülkelerin sayısını artırıyor olmamız gerek. Bu ülkelerle, hükümetler düzeyinde bir takım ticaret anlaşmalarının yapılması çok önemli. Güney Afrika, Çin ve Hindistan gibi ülkelerle şu an bir işbirliğimiz var fakat işbirliğinin boyutu oldukça küçük. Buradaki işbirliklerini de sadece onlara konut satmak gibi görmemeliyiz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden konut geliştiricilerini de Türkiye’ye çekiyor olmak lazım çünkü kendi markalarını gören diğer ülke insanları o markalardan alışveriş yapma konusunda daha istekli olabiliyorlar. Burada hem hükümete hem de konut geliştiricilerine iş düşüyor." 

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!

Konutları yiyecek gibi online satıyoruz

Gayrimenkul sektörünün önemli ve güvenli bir yatırım aracı olduğunun da altını çizen Gökçiler, ayrıca satışların online olarak gerçekleştirilmesiyle, koronavirüs salgınının gayrimenkul satışı üzerindeki negatif yansımalarının bu şekilde minimuma indirildiğini söyledi. Gökçiler, şu açıklamalarda bulundu: 

"Gayrimenkul sektörü bize göre dünyanın en güvenli yatırım aracı. Ülkemiz için hem çok büyük bir döviz girdisi sağlıyor hem de cari açığın kapatılması anlamında çok önemli. Türkiye’nin bir dünya devleti olması açısından gayrimenkul yatırımcılarının her anlamda; araziden, konut ve ticari alanlara kadar Türkiye’ye gelmesini önemsiyoruz."

Online satışın hem ülkeye döviz getirisi sağladığını, hem de salgın şartlarında satışları kolaylaştırdığını belirten Gökçiler, "Türkler olarak pazarlama alanında çok iyiyiz. Gayrimenkul sektöründe de iyi pazarlamacılar var. Konutu tıpkı bir uygulamayla evinize sipariş ettiğiniz bir içecek, yiyecek gibi artık online satıyoruz. Dünyanın her yerinden müşteriler, Türkiye’de oluşan bu güvenle beraber online satın almalar yapıyorlar, paralarını banka üzerinden gönderiyorlar. Dolayısıyla online satışta pandemiden çok etkilendiğimizi söyleyemeyiz. Zaten rakamlara baktığınız zaman da 2019, 2020, 2021 hepsinin 40 bin bandının üzerinde olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

Gayrimenkul yatırımı pandemide de gözde oldu!

Rusların Ege ilgisi artıyor

2021 Ocak-Haziran döneminde yabancılara İstanbul'da 10 bin 108 konut satışı gerçekleştirildi. İstanbul’u, 3 bin 990 ile Antalya, 1276 ile Ankara, 951 ile Mersin, 584 ile Yalova izledi. Bu süreçte en çok konut 3 bin 70 adetle İranlılar tarafından alındı. İranlıları, 3 bin 19 konutla Irak, 1759 ile Rusya, 1277 ile Afganistan, 726 ile Almanya vatandaşları takip etti. 2020'de dünyada gayrimenkul kaynaklı en büyük kazanım yaşanan ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Gökçiler, "İstanbul,  Ankara  ve  İzmir  geçen sene bütün dünyadaki konutlar içerisinde en çok kazandıran şehirler. Dolayısıyla ilgi şu an İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoğunlaşıyor. Ruslar açısından baktığımız zaman Ege bölgesi ve özellikle Antalya’ya yoğun ilgi dikkat çekiyor. İranlılar İzmir’e, Iraklılar  Adana  ve Mersin’e ilgi gösteriyor. Bir dönem Karadeniz bölgesinde de Trabzon, Samsun gibi illere çok yoğun ilgi vardı fakat şimdi bu ilginin biraz daha azaldığını, biraz daha kıyı kesimlere yoğunlaşıldığını görüyoruz. Çin, Hindistan, Pakistan gibi yeni yeni ilgi göstermeye başlayan ülkelerin ise İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’yı tercih ettiğini söyleyebilirim" şeklinde konuştu.

Yabancıların konutta ilk tercihi Türkiye!