Köysel dönüşümle 4 bin 500 yeni konut inşa edilecek!

Köysel dönüşümle 4 bin 500 yeni konut inşa edilecek! Köysel dönüşümle 4 bin 500 yeni konut inşa edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; köylerde de sağlıksız ve kimliksiz yapıların ortadan kaldırılarak, yöresel mimari ile geleneksel köy yaşamının birleştirileceği köysel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. 

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, köylerde sağlıksız ve kimliksiz yapıların ortadan kaldırılarak yöresel mimari ile geleneksel köy yaşamının birleştirileceği "Köysel (Kırsal) Dönüşüm" çalışmaları kapsamında örnek iki köyü tamamladı.

 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre;  köy nakli, köy toplulaştırması, köy gelişme alanı ve afet nedeni ile parçalanmış köylerin bir araya getirilmesi projesi kapsamında, 24 ilde bulunan 90 köyde iskan çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

 

Bu kapsamda Bakanlık, köylerde sağlıksız ve kimliksiz yapıların kaldırılması, yöresel mimari ile geleneksel köy yaşamının birleştirilmesi ve halkın geçim imkanlarının iyileştirilmesine yönelik başlatılan "Köysel Dönüşüm" çalışmalarında hız verdi.

 

Köysel dönüşüm ve iskan çalışmaları kapsamında ilgili köyün yöresel özellikleri, sosyal ve kültürel ögeleri dikkate alınarak, yapılacak konutların yanı sıra tandır evleri, fırınlar, süt sağım yerleri, atölyeler ve ibadethanelerin yer aldığı binalar inşa edilecek ve yöresel mimari yerel malzemeler ile hayata geçirilecek. 

 

Tüm binaların güneş enerjili, yalıtımlı ve çevre dostu olarak yapılmasını hedefleyen Bakanlık, Köysel Dönüşümü de içine alan bu iskan çalışmaları kapsamında, yıl sonuna kadar yapımı öngörülen 4 bin konuttan yaklaşık 750 konutun hak sahiplerine teslim edilmesini hedefliyor. 

 

Bakanlığın, 2018 hedefinde ise köylerde bir milyar 71 milyon 599 bin lira proje bedelli 4 bin 500 yeni konutun inşası yer alıyor.


Yöresel mimariye faiz indirimi
Bakanlık tarafından yönetmelik değişikliğine gidilerek köylerde yöresel mimariye uygun konut yapmak isteyen hak sahibi vatandaşlara faiz indirimi getirildi. Bu kapsamda, yöresel mimariye uygun konut yapan vatandaşlara yıllık yüzde 1 faiz işletilecek.