13 / 08 / 2022

Kredi faizlerinde beklenmedik yükseliş! Bankacılardan şok açıklamalar!...

Kredi faizlerinde beklenmedik yükseliş! Bankacılardan şok açıklamalar!...

Ekonomi yönetiminin krediler üzerinden aldığı tedbirlerin maliyete yansımasıyla beraber bir süredir çıkışta olan mevduat ve kredi faizleriyse özel bankalarda daha da artmış durumda.Bankacılık kaynaklarından elde edilen bilgiye göre, bazı kamu bankaları 2. el konut kredisi kullanımı üst sınırını 150,000 TL'ye kadar çekti. Aynı şekilde kamu bankalarında şube bazlı kredi miktarı ile kredi sayısı uygulamasıyla da kredi kullandırmayı azaltıcı önlemler alınmakta.

Ekonomi yönetiminin krediler üzerinden aldığı tedbirlerin maliyete yansımasıyla beraber bir süredir çıkışta olan mevduat ve kredi faizleriyse özel bankalarda daha da artmış durumda.

Kredi faizlerinde beklenmedik yükseliş! Bankacılardan şok açıklamalar!...

Artan maliyetlerin yansıdığı Türk Lirası mevduat faizleri yüzde 25'lere doğru ilerlerken, dolar mevduatlarda geçen aylarda % 5 seviyesinde olan faiz bazı bankalarda %6.5'in üzerine çıktı, Euro mevduatlarda ise bu oran %5'e yaklaştı. Bankacılık sektöründe bireysel ve ticari kredi faizleri de yükselişini sürdürüyor.

Tüketici Kredilerinde Büyüme Hızı Rekora Koşuyor

Bankacılar, 13 haftalık kurdan arındırılmış verilere bakıldığında tüketici kredilerinde büyüme hızının Nisan sonundaki yüzde 30'lardan Haziran sonu itibarıyla yüzde 60'a ulaştığına dikkat çekiyor.

Aynı dönemde ticari kredilerde ise büyüme hızı yüzde 55'ten yüzde 40'a doğru geriledi.

Hükümetin ekonomi politikalasında cari açığı azaltmak adına istihdam ve ihracat odaklı kurumsal krediler teşvik ediliyor. Ancak düşük faiz politikası nedeniyle TL'de değerini koruyamayan bireyseller ise iç tüketimi canlandıracak şekilde yüksek kredi kullanımını tercih ediyor.

Amaçlanan kredi büyümesinden farklı olarak yüksek enflasyon ortamında bireysel kredilerde aşırı hızlanma trendi ise kamu bankaları tarafından BDDK adımlarına da paralel olarak son dönemde sınırlanmaya çalışılıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir bankacı, "Bazı kamu bankaları konut kredilerinde üst limiti 150,000 TL'ye indirdi. Bazıları ise maksimum 500,000 TL konut kredisi kullandırıyor" dedi ve ekledi:

"Bankalarda ayrıca bir likidite sıkıntısı oluşmuş durumda. TCMB'nin son düzenlemeleri sonrası bankaların sabit faizli DİBS portföylerini artırmaları likidite sıkışıklığına neden oldu. TL'de sıkışıklığın artmasının da mevduat faizlerindeki yükselişte etkisi büyük" dedi.

Kamu bankaları konuyla ilgili bir yorum yapmadı.Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.