Kredide yeniden yapılandırılmayı piyasa belirleyecek

Kredide yeniden yapılandırılmayı piyasa belirleyecekSanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, konut kredilerinin yeniden yapılandırılmasında, 'piyasa şartlarının' belirleyici olacağını bildirdi.


 

 

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Pektaş, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Eylülde çıkarılan "Konut Finansmanı Kapsamındaki Kredilerin Yeniden Finansmanına İlişkin Usul ve Esaslar' Hakkındaki Yönetmelikle, konut kredilerinin yeniden yapılandırılmasına imkan tanındığını hatırlattı.

Pektaş bu arada, 2003 yılında yüzde 3,75 düzeyinde olan konut kredileri faizinin şu an yüzde 1,25 ile 1,30'a gerilediğini bildirdi.

Konut kredisi faizlerinde geçen sürede önemli gerileme yaşandığına işaret eden Pektaş, kredi faizlerinin 4 yıllık süreç içerisinde kademeli olarak düştüğünü, vatandaşın da düşen kredi faizleri oranında başka bankalardan çektikleri düşük faizli kredilerle borçlarını kapatarak, ödedikleri faizleri minimize etme yoluna gittiğini hatırlattı.

Pektaş, konut kredisi ile ev sahibi olan tüketicilerin büyük kısmının, aldıkları kredileri bu yöntemle yeniden yapılandırdıklarını bildirdi.

Çıkan son yönetmelik sonrası tüketiciler, kullandıkları konut kredilerinin faizlerini yeniden yapılandırırken, banka masrafları gibi diğer yapmaları gereken sabit ödemeleri de göz önünde bulundurmaları gerektiğini anımsatan Pektaş, bunlar göz önüne alınarak yapacakları hesaplamalar sonunda faiz oranını değiştirmenin kendilerine toplamda anlamlı bir yarar sağlayacak olması halinde kredi faizlerinin yeniden yapılandırılması yoluna gidilmesi gerektiğini söyledi.

Pektaş, konut kredisi kullanan vatandaşların kredi faizlerini yeniden yapılandırmadan önce, dikkatli bir hesap yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Bankalar ile tüketicilerin aralarında uzlaşmaları halinde, kredi faizlerinin, yeni faiz oranları üzerinden yeniden yapılandırılmasına imkan sağlandığını anımsatan Pektaş, vatandaşların öncelikle krediyi kullandıkları bankadan faizin yeniden yapılandırılmasını isteyebileceklerini söyledi.

Müşterilerini kaybetmek istemeyen bankanın da bu konuya ılımlı yaklaşabileceğini söyleyen Pektaş, ancak bankanın kredi faizini yeniden yapılandırmaya yanaşmaması halinde, tüketicilerin çaresiz olmadığını anlattı.

Bu durumda tüketicilerin, faiz oranları düşük olan bir diğer bankadan eski borcunun ana parasının tamamını kapatacak tutarda, düşük faiz oranından borçlanabileceğini kaydeden Pektaş, tüketicinin yeni aldığı düşük faizli krediyle eski borcunun ana parasını kapatarak, yüksek faiz ödemekten kurtulabileceğini bildirdi.

Pektaş, vatandaşların kullandıkları konut kredilerini yeniden yapılandırırken piyasa şartlarının belirleyici olacağını kaydetti.