Kriz ArmoniPark'ı vurmadı

Kriz ArmoniPark'ı vurmadı Kriz ArmoniPark'ı vurmadı

Herkesin krizle boğuştuğu aralıkta markalı ürünlerin piyasaya göre yüzde 40-60 daha ucuza satıldığı ArmoniPark'ın hem ziyaretçi sayısı hem de cirosu arttıEkonomik kriz ve onun yarattığı tedirginlik markalı ürünlerin piyasaya göre yüzde 40-60 ucuza satıldığı ArmoniPark Outlet Center'a ilgiyi artırdı. Normalde aylık ziyaretçi sayısının 700 bin civarında olduğu ArmoniPark'ı aralıkta 1 milyon 100 bin kişi ziyaret etti. Herkesin zorlandığı, ciroların düştüğü, yönetim-kiracı kavgasının yaşandığı aralık ayında ziyaretçi rekoru kırdıklarını söyleyen ArmoniPark Outlet Center Genel Müdürü Muhsin Erkoç, ziyaretçi artışının sepete de yansıdığını ve cirolarının yüzde 35 arttığını belirtti.
Eylül-ekim aylarında 9 milyon 300 bin dolar civarında olan ArmoniPark'ın aylık cirosunun aralık ayında 12 milyon dolara kadar çıktığını ifade eden Erkoç, "Kriz söylentisi ve onun yarattığı tedirginlik insanları kaliteli ürünlerin uygun fiyattan satıldığı outlet merkezlerine yöneltiyor" diye konuştu. Sefaköy'de 95 mağazayla faaliyet gösteren içerisinde LC Waikiki, İpekyol, U.S. Polo Assn ve Pierre Cardin gibi markaların yer aldığını Armonipark'ta yönetim-kiracı sorunun yaşanmadığını ifade eden Erkoç, "Bunun bir kaç nedeni var. Birincisi 800 bin nüfuslu Küçükçekmece'nin tek alışveriş merkezi biziz. İkincisi ise yaptığımız etkinlikler ve kampanyalarla sürekli müşteri sayısını artırmaya çalışıyoruz. Mağazalarımız da yaptıkları çalışmalarla bunu alışverişe dönüştürüyor. Bu yüzden bizde hiç sorun yaşanmadı. Kendi içlerinde yaşadıkları ekonomik sorunlardan dolayı iki firma gitti. Onların yerine de anında iki firma geldi. Zaten 70 firma şuanda buradan yer kiralamak için sırada bekliyor" açıklamasında bulundu.

Mağazalar birbirini denetliyor
Merkezde kalite standardını korumak için mağazaları birbirine denetlettiklerini belirten Muhsin Erkoç, "Bu daha etkin bir yol. Birbirlerini kırmadan eksiklerini söylüyorlar. Denetleme sırasında mağazanın dekorasyonundan satış danışmanlarının hareketlerine, müşteriye davranıştan mağaza karmasına kadar pek çok şeye dikkat ediliyor. 100 üzerinden not veriliyor. Genelde birbirlerine adil davranıyorlar" açıklamasında bulundu.
2009 hedefleri hakkında da bilgi veren Erkoç, "Mevcut durumu korumaya çalışacağız. Zor bir yıl olmayacağını düşünüyoruz. Bağlı bulunduğumuz Özsaya Grubu'nun yeni bir outlet merkezi yapma fikri var. Yine İstanbul'da yapılacak outlet merkezinin adı da büyük ihtimalle ArmoniPark olacak" diye konuştu.

AVM'ler outlet'e dönüyor
Son dönemde outlet merkezlerinin sayısı hızla artıyor. Türk halkının ilk olarak Zeytinburnu'nda açılan Olivium'la tanıştığı outlet merkezlere son dönemde yeni halkalar ekleniyor. Optimum, Via/Port, İstanbul Outlet Park, Airport, Kale Outlet Center ve Metroport Alışveriş Merkezi outlet konseptinde hizmet veriyor. Bu kadar çok outlet merkezinin açılmasını anormal bulduğunu ifade eden Muhsin Erkoç şöyle devam etti:
"Alışveriş merkezleri (AVM) outlet'e dönüşüyor. Outlet ayrı bir satış kanalı oldu. Ancak buna kiracıların ve müşterilerin uyum sağlaması çok önemli. ArmoniPark, outlet merkezi olarak projelendirildi. Bu bölgenin yapısına da uygun. Çünkü Basın Ekspres Yolu'nda yıllardır outlet mağazalar var. Kriz derinleştikçe outletlere olan ilgi de artacaktır."

Radikal