KTO'dan AVM'lere "dövizi bırakın TL'ye dönün" çağrısı!

KTO'dan AVM'lere KTO'dan AVM'lere "dövizi bırakın TL'ye dönün" çağrısı!

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Gülsoy, ürkiye'deki alışveriş merkezlerinin yüzde 20'sinin kirada TL'ye döndüğünü ifade etti...Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy meclis toplantısında konuştu. Gülsoy roplantıda alışveriş merkezlerindeki dolarla kiraya dikkat çekti.

Gülsoy, "ABD, 'benim istediğim olacak' dayatmasını ilk kez yapmıyor. 1945 yılında biten 2'nci Dünya Savaşı sonrasında, dünyanın merkezinde ABD'nin olduğu ve bütün alışverişlerin dolarla yapıldığı bir sitem kuruldu. ABD, sürekli olarak kendi bastığı ve borçlanma senedi dolarla alım satım yapılmasını istiyor. Özellikle petrol, silah ve ilacın dolarla alınıp satıldığı dünya sistemini ayakta tutmaya çalışıyor. ABD, isteklerine karşı gelen ülkeleri yıldırmak için elinde zorlayıcı birçok silah bulunduruyor: Doların fiyatını aşırı artırmak, ambargo koymak, askeri darbe yaptırmak, ülkeyi parçalamak veya kendine göre yaptığı barış ve demokrasi tanımına dayanarak ülkeyi işgal etmektir. Bugün de bu sopalardan biri olan dolar ile bizi tehdit ediyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminde istediklerini alamayanlar, daha da güçlü olarak ayağa kalkan Türkiye üzerinde yeni oyunlar oynayarak, birlik ve beraberliğimize gölge düşürmeye çalışıyorlar. Türkiye eskisinden daha da güçlü, eskisinden daha da kararlıdır. Devletimizin haklı kararlarının yanındayız ve ABD'nin başlattığı bu mücadeleden alnımızın akıyla çıkacağız" açıklamasını yaptı.

414 AVM'DEN YÜZDE 20'Sİ KİRAYI TL OLARAK ALIYOR

KTO Başkanı Gülsoy, "Gündemde AVM'lerin dövizle kiralamasına dur demek var. Bu konuda, AVM'ler yerli paraya, TL'yi dönmelidir. İş yeri ve ev kiraları TL olarak ödenmelidir. Açgözlülük yapar, dövizle kirada ısrar eden mülk sahipleri, 4 gün sonra buralarda oturacak kiracı bulamaz. Dükkanları, evleri boş kalır. Türkiye genelinde 415 AVM'nin yüzde 20'si kiralarda TL'ye döndü. Diğer AVM'lere de TL'ye dönmelerini öneriyoruz ve istiyoruz. Oda olarak bu çalışmalara öncülük edeceğiz." dedi.