Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin inşaatında sona yaklaşılıyor!

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin inşaatında sona yaklaşılıyor! Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin inşaatında sona yaklaşılıyor!

Çamlıca'da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve kulelerinin tek bir noktada toplanması için inşaatına başlanılan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nde sona geliniyor. Projenin ilk 6 katının yapımı tamamlandı.Çamlıca'da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve kulelerinin tek bir noktada toplanması için inşa edilen Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor.

388,5 metre yüksekliğinde

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, 388,5 metre yüksekliğindeki kulenin ilk 6 katının yapımı tamamlandı. Restoranların da içinde yer alacağı üç kattan oluşan blok,  daha önce yerleştirilen 3 katın üzerine  hidrolik krikolarla konularak  birleştirildi.

İnşaatına 2016'da başlandı

Çamlıca Camii'nin yapımıyla birlikte gündeme gelen Çamlıca Tepesi'nde hayata geçirilen projede sona yaklaşıldı. Yapımına 2016 yılının Mart ayında başlanılan Çamlıca Kulesi'nde 221 metre boyundaki betonarme bölümü tamamlandı. Kulenin antenleri taşıyacak çelik konstrüksiyon bölümünün yapımına başlanmıştı. Kulenin bin 400 ton ağırlığındaki anteni ise hidrolik krikolarla kule içinden yükseltilmişti.

Yerleştirme işlemi tamamlanıyor

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nde elektronik aletlerin yerleştirilme işlemi devam ediyor. Kulenin betonarme bölümünde kaplama ve giydirme işlemlerine başlandı. Çalışmalar kulenin 221 metre yüksekliğinden başladı. Yerleştirilen 3 katın ardından 3 katlı blok daha hidrolik krikolarla yükseltilerek, bu bloğun üzerine konuldu. Üst tarafta 6 katı tamamlanan kulenin bu katlarında restoranlar olacak. Bittiğinde toplam yüksekliği 388,5 metre olacak kulenin zirvesi deniz seviyesinden yaklaşık 576,5 metre yüksekliğe ulaşacak. Kule her biri 4,5 metre yüksekliğinde ve 4 katı yerin altında 53 kattan meydana gelecek. 

Görüntü kirliliği azalacak

300 işçi ve mühendisin gece gündüz çalıştığı projede kule sayesinde tek yerden ve noktadan televizyonlara, radyolara ve insanlara yayıncılık hizmeti verilmesi planlanıyor. Kulenin hizmete alınmasıyla Çamlıca'da görüntü kirliliği yaratan televizyon ve cep telefonu vericisi taşıyan kulelerle sökülerek yerlerinden kaldırılacak. Kule sayesinde frekansların birleşmesi ile elektromanyetik kirliliğin ortadan kaldırılması planlanıyor. 

İstanbul'un sembolü olacak

İstanbul'un sembolü olması hedeflenen yeni kulede 39 ve 40'ıncı katlarda deniz seviyesinden 393,5 ve 398 metre yüksekliğinde birer restoran bulunacak. Ayrıca kulenin 33 ve 34'üncü katlarında deniz seviyesinden 366,5 ve 371 metre yüksekliğinde iki ayrı seyir terası da bulunacak. Kuleye iniş ve çıkışta hızlı ve modern asansörle yer alacak. 

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nde son durum havadan görüntülendi!