Küçükköy Stadı yıkımdan kurtuldu!

Küçükköy Stadı yıkımdan kurtuldu! Küçükköy Stadı yıkımdan kurtuldu!

Gaziosmanpaşa’nın İstanbul Süper Amatör Ligi takımı olan Küçükköyspor’un stadı yıkımdan kurtuldu.


İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde 1968'de kurulan Küçükköyspor Kulübü’nün 2011'de hizmete açılan stadı için tehlike çanları çalıyor.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Gaziosmanpaşa Belediyesi, stadın bulunduğu parsellerle ilgili 2018 yılının Kasım ayında hazırladığı imar planı değişikliği dosyasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Şubat ayı oturumunda gündeme alınan plan değişikliği teklifi ile üzerinde Küçükköyspor Kulübü'ne ait tesislerin ve stadın yer aldığı yaklaşık 15 bin metrekarelik arazinin “Açık ve spor alanları” fonksiyonu iptal edilerek “Belediye hizmet alanı” ilan edilmesi istendi. Belediye hizmetlerinin daha etkin ve kapsayıcı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla gerekli olan belediye hizmet alanı ihtiyacının karşılanması amacıyla bu plan değişikliğinin hazırlandığı bildirildi.

İMAR KOMİSYONU UYGUN BULMADI

Plan değişikliğine ilişkin kurumlardan görüş istendi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı, plan değişikliğiyle spor alanının büyüklük ve sınırları değiştirilmeden belediye hizmet alanına dönüştürüldüğü alanın kuzeyinde de yeni bir spor tesisi inşaatının devam ettiği bildirildi.

Bu tesis ile bölgenin spor tesisi ihtiyacının karşılanacağı belirtilerek yatırımcı kurum olan Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından plan değişikliğine ilişkin uygun görüşü verilmesi halinde plan bütünlüğü ve sürekliliği açısından sakınca bulunmadığı bildirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı da plan değişikliği yapılmasında sakınca bulunmadığını da iletti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü de değişikliğe ilişkin yaptığı incelemede değişikliğin spor alanı donatısını azaltıcı nitelik taşımakla birlikte bölgenin belediye hizmet alanı ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığı bildirildi. Görüşleri değerlendiren İmar ve Bayındırlık Komisyonu ise iptal edilen spor alanına eşdeğer bir alan gösterilmediği için teklifi uygun bulmadı.

Plan değişikliği ile Gaziosmanpaşa Küçükköy Stadı'nın yerine “yönetim, sergileme, sosyal kültürel tesis” yapılması planlanıyordu. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile alınan karar ile Küçükköy Stadı ‘şimdilik’ yıkımdan kurtuldu.