Küresel ölçekteki ekonomik sıkıntılar konut sektörüne nasıl yansıdı?

Küresel ölçekteki ekonomik sıkıntılar konut sektörüne nasıl yansıdı?

Küresel ölçekte yaşanan ekonomik sıkıntılar konut sektörüne yansıdı. Genel olarak, Şubat ayında satışı yapılan konutların yüzde 56'sını ilk satışlar, yüzde 44"ünü ikinci el konut satışlar meydana getiriyor.


ABD %2 arttı. 

ABD Ticaret Bakanlığı'nın Şubat 2016 konut satışları verilerine göre; 1. el konut satışları, önceki aya kıyasla yüzde 2 artarak, 512 bine çıktı. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise %6,1 düştü. 545 bin idi. Fiyatlara da bir göz attım kıyaslanması adına, (National Association of Realtors'ın) (NAR) Washington da konut fiyatı; 75 bin$ ile 250 bin$ arasında seyrediyor. 


ÇİN % 1,9 arttı. 

Çin'de konut fiyatları Şubat ayında, düşük vergiler kredilerde aranan peşin ödeme şartının düşürülmesinin etkisiyle yükseldi. Wall Street'in hesaplaması ile konut fiyatları Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.9 artış gösterdi. Fiyatlar Aralık ayında yüzde 0.24. Ocak ayında yüzde 1,0 artmıştı.


İNGİLTERE %6,7 arttı. 

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisinden açıklanan verilere göre, konut fiyatlarındaki artış 45 aydır aralıksız yükselişini %6,7 artarak sürdürdü.2014 yılında ise yüzde 9.8 seviyesindeydi. Ülkede ortalama bir konutun fiyatı 2016 yıl itibariyle 288 bin sterlin olarak belirlendi. 


ALMANYA %7,2 arttı. 

Almanya Federal İstatistik Ofisinden (Destatis) edindiği verilere göre, % 5 artarak 285 bin 100'e ulaştı. 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Geçen sene baü Almanya'da mülk fiyatları yüzde 7,2 oranında arttı. Hatırlarsanız, geçen hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi'ndeki ekonomik durgunluğu bertaraf etmek için ana faiz oranını sıfıra indirirken, mevduat faizini eksi yüzde 0,3'ten yüzde 0.4'e çekmişti. Ardından para piyasalarında dalgalanmalar meydana geldi Jörg Kramer' e göre; Avrupa Merkez Bankası'nın gevşek para politikası neticesinde Almanya'da gayrimenkul balonunun meydana geleceği konusunda uyardı. Umarım, 2008 ABD de yaşanan krize dönüşmez. 


TÜRKİYE %7 arttı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat 2016 verilerine göre Türkiye geneli konut satışları %7 artarak 101 bin703 oldu. İstanbul konut satışlarında,18.142 konut satışı ile en yüksek paya (%17.8) sahip oldu. Saüş sıralaması ile, 10 694 konut satışı (%10.5) ile Ankara. 6 480 konut satışı (%6,4) ile  İzmir  izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 3 konut ile Ardahan, 10 konut ile Şırnak ve 11 konut ile Hakkâri oldu. Fiyat değişimlerinin İstanbul baz alırsak çok değişken olduğunu görebilirsiniz. 


Kısaca belirtmek istediğim; Küresel ölçekte yaşanan ekonomik sıkıntıların konut sektörüne yansıması idi. Genel olarak, Şubat ayında satışı yapılan konutların yüzde 56'sını ilk satışlar, yüzde 44"ünü ikinci el konut satışlar meydana getiriyor ise. 2015 Global Property Guide'nin yayınlamış olduğu global konut fiyat endeksine göre konut fiyatlarının 2015 yılından beri en çok artış gösterdiği ülkeler, İrlanda. Hong Kong, Estonya, İsveç, İsrail ve Porto Rico'nun geldiğini Türkiye'nin ise 7'inci sırada yer aldığını, IMF Küresel Konut İzleme Raporu Ocak 2016 raporunda görmekteyiz. Türkiye'nin ise konut fiyatlarındaki artışta 7 inci sırada olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. 


Yeni Birlik / Serpin Alparslan