26 / 06 / 2022

Kuşadası Güvercinada 7 Eylül'de açılıyor!

Kuşadası Güvercinada 7 Eylül'de açılıyor!

Restorasyon çalışmaları nedeniyle bir süredir kapalı olan Güvercinada, Kuşadası’nın kurtuluş günü olan 7 Eylül’de açılacak.
Restorasyon çalışmaları nedeniyle bir süredir kapalı olan Güvercinada, Kuşadası’nın kurtuluş günü olan 7 Eylül’de açılacak. Kuşadası Belediyesi tarafından büyük bir titizlikle yaşama geçirilen çevre düzenleme projesi ile tarihsel kimliğine kavuşan Güvercinada, açılışının ardından önemli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak.


Kuşadası’nın simgesi olan Güvercinada’da, 2013 yılında sur duvarları ile iç kalenin aslına uygun bir biçimde restore edilmesinin ardından Kuşadası Belediyesi tarafından hazırlanan çevre düzenleme projesi sona erdi. Aydın Müze Müdürlüğü denetiminde yaşama geçirilen projenin tamamlanması ile birlikte Güvercinada, Kuşadası’nın kurtuluşu olan 7 Eylül’de düzenlenecek bir kokteylle açılacak.


Güvercinada, içerisinde yer alan ve Kuşadası’nın tarihi mekânları ile bölgeye özgü bitki ve canlı türlerini tanıtan pano, heykel ve canlandırmalarla bir nevi açık hava müzesi olarak hizmet verirken özel etkinlik ve organizasyonların düzenleneceği alanları ile de kültür sanat merkezi işlevi görecek.“ÇEKİM NOKTASI OLACAK”


Güvercinada ile ilgili olarak bilgi veren Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, göreve geldikleri günden itibaren Güvercinada’nın Kuşadası turizmine kazandırılması konusuna özel bir önem verdiklerini belirterek "Güvercinada Kalesi, Kuşadası'nın en önemli kültürel ve tarihsel değerlerinden birisidir. Bu alanı ilçemize kazandırmak ve ziyarete açmak için titizlikle sürdürdüğümüz çalışmaları tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kuşadası için en önemli tarih olan 7 Eylül’de gerçekleştireceğimiz açılışın ardından Güvercinada ilçemizin çekim noktalarından birisi haline gelecek” dedi.Kuşadası Belediyesi