Kütahya'da kentsel dönüşüm projesi iptal edildi

Kütahya'da kentsel dönüşüm projesi iptal edildi

Kütahya'da Gaybi Efendi Mahallesi'nde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları, mahalle sakinlerinin itirazı nedeniyle iptal edildi.Belediye Başkanı Mustafa İça, düzenlediği basın toplantısında, belediye ile TOKİ'nin ilk kez Gaybi Efendi Mahallesi'nde yürüttüğü projeyle ilgili mahalle sakinleriyle yapılan bilgilendirme toplantısında sert tartışmalar yaşandığını söyledi.


Söz konusu projeye mahalle sakinlerince karşı çıkıldığını ve bu yönde ciddi tepkilerin dile getirildiğini ifade eden İça, yapılan meclis toplantısının ardından da kentsel dönüşüm projesinin iptal edildiğini belirtti.


Amaçlarının vatandaşlara daha çağdaş ve yaşanabilir bir ortam sağlamak olduğunu anlatan İça, şöyle konuştu: "Mahalledeki bazı sakinlerimiz kesinlikle uzlaşmaya yanaşmadılar, hatta beddua bile ettiler. Ben göreve beddua almak için gelmedim. İnsanımızı mutlu etmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla, yanlış bir karar almamak için azami gayret sarf ediyoruz. Gaybi Efendi Mahallesi geçmişten bu yana derme çatma, düzensiz binalarla doldurulmuş. Özellikle şehirlerarası otobüs terminali de oradan kaldırılıp yeni yerine geçtikten sonra, bu geniş alana çok güzel sosyal tesisler yapılacak. Dolayısıyla bu mahalle gelişmeye açık çağdaş bir yapıya bürünmeye hazır hale gelecekti. Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulanması durumunda mülk sahiplerine kalan borçları için 180 ay taksit imkanı, yıkımdan sonra, binalar yeniden yapılıncaya kadar kira yardımı, konut başına maddi yardım gibi çok sayıda avantaj sağlanacaktı. Biz, vatandaşlarımız daha güzel ortamlarda hayatlarını sürdürmesini istedik. Ancak, şunu anladık, henüz zamanı değilmiş."


Projede, 8 ile1 kattan oluşan toplam 756 konut bulunduğunu bildiren İça, projenin toplam 52 bin metrekarelik bir alanı kapsadığını sözlerine ekledi.