Levent'teki İETT garajı arazisi yeşil alan mı olacak?

Levent'teki İETT garajı arazisi yeşil alan mı olacak?

AKP, gayrimenkul sektörüyle ilgili dikkat çeken bir adım daha attı. AKP’li meclis üyeleri, bir önceki dönemde satılması için İBB’nin iştiraki İmar A.Ş’ye devredilen bazı arsaların yeşil alan olması için bir teklifte bulundu.


Geçmiş yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait birçok araziyi elden çıkartan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), dikkat çeken bir adım attı.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, AKP'li meclis üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraki İmar A.Ş'nin mülkiyetinde bulunan bazı arsaların yeşil alan olması teklifinde bulundu.

AKP'li 8 belediye meclis üyesinin imzasının bulunduğu teklifte Şişli 1947 ada, 92 parsel, Kağıthane 7637 ada 33-35 parseller, Esenler 753 ada 18 parsel, Başakşehir 659 ada 1 parsel, 660 ada 2 parsel, Eyüpsultan 732 ada 1 parsel, Alibeyköy mevkii 34 ada 6 parsel ile Beşiktaş 25 ada, 77-78 parsellerin imar planlarının değiştirilerek park alanına çevrilmesi talep edildi.

İBB'nin dünkü meclis oturumunda gündeme gelen teklifte, parsellerin yer aldığı bölgelerdeki nüfus ve yapılaşma yoğunluğuna dikkat çekilerek kamusal sosyal donatı alanlarının muhtelif ilçelere kazandırılarak ferah ve yaşanabilir kentlerin oluşturulması ayrıca afet anında acil toplanma bölgesine duyulan ihtiyaca dikkat çekildi.

Levent

1998 YILINDAN BERİ SATMAYA ÇALIŞIYORLARDI

AKP'nin park olmasını istediği birçok arazi 2015'te inşaat yapılması için İBB'nin iştiraki İmar A.Ş'ye devredilmişti. Bu gayrimenkuller arasında Türkiye'nin en değerli arsalarından biri olan toplam 46 bin 241 metrekare büyüklüğündeki Levent İETT garajı arsası da bulunuyordu.

İETT arazisi 1990'lı yıllardan beri gayrimenkul piyasasının gündeminden düşmedi. İşadamı Ali Haydar Veziroğlu, 1998'de arazi ihalesinde 105 milyon dolar teklif etmişti. Fakat ihale sürecinde bu para ödenemedi. Daha sonra organizatör Ahmet San talip oldu ama alamadı. Daha sonra 6 Ekim 2005 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai İnternational Properties arasında imzalanan anlaşma ile İstanbul Dubai şeyhine açıldı. Bu kapsamda Levent'teki İETT garajı arazisine 300 metrelik “Dubai Towers İstanbul” isimli gökdelen projesi inşa edilmesine karar verildi. Levent'teki arazi, El Maktum’un şirketine 100 milyon dolara kat karşılığı verilmiş, tepkiler üzerine arsa 21 Mart 2007'de ihaleye çıkarılmıştı.

İhaleyi 705 milyon dolarla Dubai Emiri Şeyh El Maktum'un şirketi Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul kazanmış. Daha sonra sivil toplum örgütlerinin açtığı davalar sonucunda imar planların iptal olunca Dubai şeyhi araziyi almaktan vazgeçmişti.

CHP DAVA AÇMIŞTI

İBB 11 Nisan 2013 tarihinde araziye ilişkin yeni bir alt ölçekli plan yaparak alana kısmen yol, kısmen yeşil alan, kısmen turizm-ticaret fonksiyonu verdi. CHP'li Meclis üyeleri imar planının iptali için dava açtı, İstanbul 8 . İdare Mahkemesi davayı reddetti. CHP'li Meclis üyeleri de kararı bir üst mahkemeye taşıdı. İstanbul İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi de meclis üyelerinin itirazını kabul ederek 2018'de alt mahkemenin kararını bozdu. Hali hazırda arazinin yapılaşmaya açılmasıyla ilgili mahkeme süreci devam ediyor.

 

Topkapı İETT Garajı afet toplanma alanı oluyor!