Libya'nın fonundan aslan payı Güriş'e

Libya'nın fonundan aslan payı Güriş'e

Libya 255 milyar dolar büyüklüğünde yatırım fonu kuruyor. Ülkede projeleri bulunan Güriş İnşaat'ın yatırımlardan kârlı çıkacak şirketler arasında bulunduğu belirtildi.


Günlük gelir 135 milyon dolar Artan petrol fiyatlarıyla birlikte gelirleri yükselen Libya, diğer petrol zengini ülkeler gibi devlete ait yatırım fonu kurma hazırlığına girişti. Libya Başbakanı Bagdadi Mahmudi dün yaptığı açıklamada toplam büyüklüğü 255 milyar dolar seviyesinde olacak fonun başta konut projeleri olmak üzere enerji, eğitim ve iletişim gibi projelerin hayat geçirilmesinde kullanılacağını duyurdu. Mahmudi açıklamasında 255 milyar dolarlık fonun 100 milyar dolarlık bölümünün yurtdışında, 155 milyar dolarlık bölümünün ise yurtiçinde geliştirilecek projelerde kullanılacağını duyurdu. Gelen bilgilere göre Libya'nın ülke içinde gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlarda özellikle inşaat şirketlerinin önemli ölçüde gelir edeceği hesap ediliyor. Yapılan açıklamalarda ülke içerisinde daha önce çok sayıda inşaat projesine imza atan Türkiye'den Güriş İnşaat ve Güney Kore'den Hyundai Construction'ın yeni yatırımlardan pay alacak şirketler arasında olacakları belirtildi.


3 TRİLYON DOLAR ÖDENDİ
Afrika'da en büyük petrol rezervlerine sahip olan Libya, petrol gelirlerini çeşitli alanlarda yatırım aracı olarak kullanan Katar, Suudi Arabistan ve Abu Dabi örneğinde olduğu gibi farklı alanlarda değerlendirmeyi planlıyor. Gelen bilgilere göre bu ülkeler 2007 yılında dış ülkelere toplam 65 milyar dolarlık yatırımda bulundu. Yatırımların arasında dünyanın en büyük bankası olarak bilinen Citigroup, ABD teknoloji borsası Nasdaq ve yatırım şirketi Carlyle Group ile yapılan hisse ortaklıkları bulunuyor.
Günlük gelir 135 milyon dolar
LİBYA lideri Muammer Kaddafi son günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile gerçekleştirdiği ticari ilişkilerle yeniden dünya gündemine geldi. Kaddafi, Fransa temaslarında başta silah ve yolcu uçağı olmak üzere toplam 14.7 milyar dolarlık alışveriş yaptı. Gelen bilgilere göre Kaddafi ülkesi için Fransız şirketlerle bir de nükleer santral inşası için anlaşma imzalamayı planlıyor. Libya, Nijerya'nın ardından Afrika'nın en büyük ikinci petrol ihraç eden ülkesi. Günde toplam 1.7 milyon varil petrol üreten Libya bunun 1.5 milyon varilini ihraç ediyor. Ülkenin günlük petrol gelirinin 135 milyon dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor.
(Sabah)