Likör arazisine ortak alıyor

Likör arazisine ortak alıyor Likör arazisine ortak alıyor

Yaşar Aşçıoğlu, eski Likör Fabrikası arazisi üzerine inşa edecekleri rezidans ve çarşı için İsviçreli ortak alacaklarını açıkladıAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, eski Likör Fabrikası arazisi üzerine inşa edecekleri rezidans ve çarşı için İsviçreli ortak alacaklarını açıkladı. Ali Sami Yen arazisi üzerine rezidans ve alışveriş merkezi yapacak proje komşusu Eren Talu ile birlikte hareket etmek istediğini de söyleyen Aşçıoğlu, "Yan yana iki proje İstanbul'a değer katacak görüntüde olmalı" dedi.

Mecidiyeköy'deki eski Likör Fabrikası arazisi üzerine rezidans ve çarşı inşa etmeye hazırlanan Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, projeye İsviçreli bir şirketi ortak alıyor. Dünyada kamu adına sosyal işler yapan İsviçreli ortağının Türkiye'de şirket kurma çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Aşçıoğlu, projenin hazırlanması için de mimar Emre Arolat ile anlaştıklarını söyledi. Aşçıoğlu, ayrıca, Mecidiyeköy'deki projenin yapımında, yan komşusu Ali Sami Yen arazisi üzerinde rezidans ve alışveriş merkezi projesi gerçekleştirecek olan Eren Talu ile prensipte birlikte hareket etme kararı aldıklarını belirtti. Aşçıoğlu, "Eren Talu'ya İstanbul'un siluetini etkileyen bu projeyi birlikte yapmayı önerdik. Yanyana ayrı iki proje olacağına, benzer çizgide bir siluette yapılar olsun istiyoruz" dedi. Mecidiyeköy'deki eski Likör Fabrikası için geçtiğimiz temmuz ayında açılan ihaleyi, 415 milyon YTL'lik teklifle Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey ve Omak İnşaat Ortak Girişimi almıştı. Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ile Likör Fabrikası arazisi üzerine yapacağı projeyi ve yeni yatırım planlarını konuştuk.

Hafriyat yılbaşında

Mecidiyeköy'deki eski Likör Fabrikası arazisi için projeniz şekillendi mi?

Yılbaşından sonra hafriyata başlarız. Proje 1 milyar dolar civarında olacak. Mimar Emre Arolat ile anlaştık. Aralot, şu anda dünyanın önemli mimarlarıyla birlikte kendine bir ekip kuruyor. Eren Talu da, Galatasaray için Seyrantepe'de gerçekleştireceği stad projesine karşılık aldığı hemen yanımızdaki Ali Sami Yen arazisi üzerinde rezidans ve alışveriş merkezi projesi gerçekleştirecek. İkimizin de parmağındaki yüzük pırlanta. Bu yüzden Talu'ya projeyi birlikte yapmayı önerdik. Yanyana iki ayrı proje olacağına, benzer çizgide bir siluette binalar olsun istiyoruz. Prensipte bu kararı aldık ama henüz kesin değil. Birlikte hareket etmek İstanbul için çok önemli. Yanyana bu iki proje İstanbul'a değer katacak bir görüntüde olmalı.

İsviçreli ortak geliyor

Bu projede başka ortağınız olacak mı?

Eski likör arazisi üzerindeki projede ortağımız İsviçreli bir grup olacak büyük ihtimalle. Yüzde 40 ortak olacaklar, yüzde 60 bizde olacak. Türkiye'de şirket kurma aşamasındalar henüz. Dünyada kamuya işler yapan sosyal bir şirket.

Yüzde 20'si yabancılara

Bu projenin ne kadarını yabancılara satmayı hedefliyorsunuz?

Yabancılara satışta yüzde 20'nin üzerine çıkabiliriz. Amerika'daki bir emlakçı dostumuz şu anda 10 daire ayırttı. İsteyenler için isim listesine başladık. Ortak olduğumuz İsviçreli firma da pazarlama için devrede. Yabancı müşterilerimiz zaten var. Son yıllarda Hintliler üzerimize düşmeye başladı. Selenium Twins'in yüzde 20'sini yabancılara sattık.

Atina'ya öncelik veriyor

Yeni proje hazırlığınız var mı?

Eski likör arazisi üzerindeki proje ve devam eden işlerimizin dışında, Ülker ile ortak bir projemiz daha olacak. Fulya'da, 8 bin 500 metrekare arazi üzerinde ofis ya da rezidans yapacağız. Ancak henüz projeye ilişkin detaylar belli olmadı. Bu projede büyük ortak Ülker. Yurtdışında da Atina'ya öncelik veriyorum. Atina'da Selenium Residence yapacağım. Dünyanın gözü, eski Atina Havaalanı'nda yapılacak projede. Burada Yunanlılarla ortak bir rezidans düşünüyoruz. Görüşmeler sürüyor, ama uzun soluklu bir iş.

Sanatçılara maliyetine daire vereceğim

Selenium'u dünya markası yapma hedefiniz için neler yapıyorsunuz?

Miami nasıl Miami olmuş? Amerika ilk önce markasına inandırıyor, sonra onu satıyor. Ünlü sanatçılara Miami'de ev satıyor, sonra o evleri gezdirip bir daha para kazanıyor. Bizim de gerçek sanatçılarımız var. Ama biz onların marka değerine yatırım yapmamışız. Kadir İnanır, Türkan Şoray, Şener Şen, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Ajda Pekkan, Cüneyt Arkın, Orhan Gencebay, Muazzaz Abacı ve Emel Sayın gibi gerçek sanatçılara maliyetine daire satmayı düşünüyorum. Bu sanatçılarımızın hangisi gelirse onlara maliyetine ev vereceğim. Bu isimlerin marka değerime katkısı olacak. Kadir İnanır'a teklif götürdüm. Orhan Gencebay da biliyor. Onlar listemiz yazıldı.

Komşu arazi Ali Sami Yen'e 200 milyon dolarlık yatırım

Eren Talu, Galatasaray için Seyrantepe'de gerçekleştireceği stadyum projesine karşılık aldığı Mecidiyeköy'de Ali Sami Yen arazisi üzerinde, 200 milyon dolarlık yatırımla rezidans ve alışveriş merkezi projesi gerçekleştirecek. Talu'nun Seyrantepe'deki stat projesinin ardından başlatacağı bu projede ilk kazmanın 2009 yılının eylül ayından sonra vurulması hedefleniyor. Projenin, 85 bin metrekaresi rezidans, 70 bin metrekaresi de alışveriş merkezi olacak.

180 milyon Euro'luk Selenium Twins'in yüzde 70'i satıldı

Yaşar Aşçıoğlu, toplam 30 dönüm arazi üzerine 170 bin metrekare olarak iki blok olarak inşa edilen Selenium Twins'in yüzde 70'inin satıldığını, eylül ayından itibaren ve rezidanslarda yaşamın başlayacağını söyledi. 240 konutun yer aldığı projedeki dairelerin fiyatı 1 milyon 34 bin Euro ile 1 milyon 561 bin Euro arasında değişiyor. Dairelerin ortalama metrekare fiyatı ise 4 bin 700 Euro. Fulya'da Beşiktaş Spor Kulübü'nün 30 dönümlük arazisi üzerine inşa edilen 32 katlı iki blok rezidans, 20 katlı iş merkezi, alışveriş merkezi, hipermarket, 60 bin metrekareli otopark ve 14 katlı hastaneden oluşuyor. Projede, kapalı ve açık yüzme havuzları, tenis kortu, fitness salonu, restaurant&cafe, sauna gibi sosyal tesisleri içinde barındırıyor.

Yabancıya satışın önü açılmalı

İnşaat sektörünü nasıl görüyorsunuz?

Genel olarak iyi. Yabancı yatırımcıyı sokmadan bu sektörün gelişmesi mümkün değil. Yabancılara satışın önü açımalı.

YAŞAR AŞÇIOĞLU

AŞÇIOĞLU İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, 1959 Sakarya Akyazı doğumlu. Yaklaşık 41 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Aşçıoğlu İnşaat, 2020 yılından bu yana Selenium markasıyla İstanbul ve Bodrum'da değişik rezidans projeleri gerçekleştiriyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği Genel Başkanlığı görevini de sürdüren Aşçıoğlu, aynı zamanda Trabzon İşadamları Derneği (TİYAD) İkinci Başkan Vekili.