Likör Fabrikası arazisi yeniden satışta

Likör Fabrikası arazisi yeniden satışta Likör Fabrikası arazisi yeniden satışta

Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikası arazisi yeniden satışa çıkıyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Mecidiyeköy'deki eski likör fabrikası arazisi, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından açık artırma yöntemiyle 30 Mayıs Cuma günü tekrar satışa çıkarılacak.

25 Nisan 2008'de yapılan ihaleye sadece Kiler Grubu katılmıştı. Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 23 bin 711 metrekarelik arsa için 295.7 milyon YTL teklif vermiş, ancak ihale tek katılımcı olması nedeniyle iptal edilmişti.

Vadeli muhammen satış değeri KDV hariç 297,5 milyon YTL'ye çıkarılan arazinin satışından elde elde edilecek gelirin, Konut Edindirme Yardımı (KEY) geri ödemelerinde kullanılması planlanıyor.

Arazi, vadeli muhammen bedel veya ihale sonucu oluşan satış bedelinin asgari yüzde 40'ı, peşin kalan tutar için ise 24 aya kadar vade, kalan borç bakiyesine TÜİK tarafından yayınlanacak 6 aylık TÜFE uygulanarak oluşturulacak TÜFE'li satış sistemi ile satılacak. Ancak açık artırma sonucu oluşan vadeli satış bedeli üzerinden yüzde 7, peşin ödeme iskontosu ile söz konusu gayrimenkulü peşin olarak satın almak isteyen olması durumunda peşine öncelik verilerek açık artırmaya devam edilecek.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, ikinci açık artırmaya birden fazla firmanın katılımını beklediklerini ifade ederek, "İhaleye bu sefer daha fazla ilgi olmasını bekliyoruz. Beklentimiz, birden fazla katılımcının ve rekabetin olması, rakamın da biraz daha yukarıya gitmesidir" dedi.

Yetgin, arazinin satışından elde edilecek gelirin KEY ödemelerinde kullanılacağını, KEY ödemelerini temmuz ayının ikinci yarısından itibaren yapacak şekilde kendilerine program yaptıklarını kaydetti.

Kiler de başka fürmaların katılımını bekliyor

Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler de Cuma günü gerçekleştirilecek açık artırmaya yine katılacaklarını belirtirken, ihaleyi kazanmaları halinde araziye alışveriş merkezi ve rezidans yapacaklarını bildirdi. Nahit Kiler, ikinci ihalede kendileri dışında başka firmaların katılımını da beklediklerini ifade etti.

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, daha önce, arazinin 3 emsalden oluştuğunu, 95 bin metrekare inşaat alanı bulunduğunu ifade ederek, arazide iş merkezi, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisi, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu,kültürel tesisler, yönetim binaları, banka ve finans kurumlarının yer alabileceğini belirtmişti. 25 Nisan 2008'de yapılan Mecidiyökey'deki eski likör fabrikası ve müştemilatının satışı ihalesinde en yüksek teklifi, 295,7 milyon YTL ile açık artırmanın tek katılımcısı olan Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı vermişti. İhalenin sonucu onaylanmazken, gerekçe olarak, "İhaleye sadece tek firmanın katılması, bundan dolayı kamuoyunun vicdanının huzursuz olabileceği" gösterilmişti.

pus