Lüks konut satışları dörtte bir oranında düştü

Lüks konut satışları dörtte bir oranında düştü


Emlak sektöründe durgunluk yaşanıyor. Lüks konutlardaki satışlar dörtte bir oranında azaldı.


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar ise, konut piyasasındaki durgunluğun krizle sonuçlanmayacağını düşünüyor.

Ekonomik kriz söylentileri ve para piyasalarına duyulan güvensizlik, konut sektörünü olumsuz etkiledi. Sektördeki durgunluğun göstergelerinden biri de TOKİ'nin ürettiği gelir getiren lüks konutlara talebin her geçen gün azalması.

TOKİ Başkanı Bayraktar, "Alt gelir grubunda bin konuta 8 - 10 bin müracaat oluyor ama üst gelir grubuna baktığınızda bin konutluk lüks projede aylık satış oranı 50'den 10'a kadar düştü" diye konuştu.

Sektör aktörlerinin de zor koşullarda çalıştığına dikkat çeken Bayraktar, "Müteahhitler, inşaat piyasası zor durumdadır. Demir fiyatlarına yüzde 100'ün üzerinde zam geldi. İnşaat malzeme ve işçiliklerine zam geldi. Tüm müteahhitlerimizle birlikte bu insanlara yardımcı olmamız ve bu badireyi atlatmamız lazım" dedi.

Konut talebinin yalnızca ertelendiğini söyleyen Erdoğan Bayraktar, mevcut durgunluğa rağmen konut sektöründeki sıkıntının bir krizle sonuçlanmayacağını belirtti.

Bayraktar, "Kesinlikle dünyadaki gayrimenkul ipoteğine dayalı kriz gibi bir kriz olması söz konusu değil" diye konuştu.

Göksel GÖKSU / CNN Turk