Lüks konuta vergi yürürlükte!

Lüks konuta vergi yürürlükte!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nca yayımlanan Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği kapsamında, lüks konut sahipleri 20 Şubat’a kadar beyanname verecek. Yeni yasa ile üst sınır 5 milyon 227 bin liraya yükseldi.


5 milyon 227 bin liradan fazla değere sahip konutlar için değerli konut vergisi yürürlükte. Hürriyet'te yer alan habere göre; lüks konut sahipleri 20 Şubat’a kadar beyanname verecek, şubat ve ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksit şeklinde ödemelerini gerçekleştirebilecek.

Lüks konuta vergi yürürlükte!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nca yayımlanan Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği'ne göre, Türkiye sınırlarında yer alan ve bina vergi değeri 5 milyon 227 bin liradan fazla mesken nitelikli taşınmazlar için değerli konut vergisi ödenecek. Mesken nitelikli taşınmaza paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef kabul edilecek.

Lüks konuta vergi yürürlükte!

NE KADAR VERGİ ÖDENECEK?

Değerli konut vergisi yeniden değerleme oranın yarısı oranında artış gösterdi ve yeni yasa hazırlanırken 5 milyon lira olarak belirlenen sınırın 5 milyon 227 bin liraya yükseldi. Tebliğ kapsamında 2021 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranının (yüzde 9.11) yarısı eklendiğinde bu yıl için ortaya çıkan hesap ise şu şekilde:

5 milyon (5 milyon 227 bin) TL ile 7.5 milyon (7 milyon 841 bin) TL arasında olanlar, 5 milyon 227 bin TL’yi aşan kısmı için binde 3

10 milyon (10 milyon 455 bin) TL’ye kadar olanlar 7 milyon 841 bin TL’si için 7 bin 842 TL, fazlası için binde 6

10 milyon (10 milyon 455 bin) TL’den fazla olanlar 10 milyon 455 bin TL’si için 23 bin 526 TL, fazlası için binde 10 oranında vergilendirilir.

Lüks konuta vergi yürürlükte!

KİMLER MUAF?

- Genel ve özel bütçeli idarelerin, belediyelerin, üniversitelerin ve TOKİ’nin maliki olduğu mesken nitelikli taşınmazlar,

- Mesken nitelikli tek taşınmazı olanlar,

- Birden fazla mesken nitelikli taşınmazı bulunanların değerli konut vergisinin konusuna giren en düşük değerli mesken nitelikli tek taşınmazı,

- Yabancı devletlere ait olup elçilik ve konsolosluk olarak kullanılan taşınmazlar ile elçilerin oturduğu konutlar,

- Merkezi Türkiye’de bulunan milletlerarası kuruluşlara, Türkiye’deki temsilciliklerine ait taşınmazlar,

- Müteahhitlerin henüz satış ve devrini yapmadığı, kiraya vermediği konutlar vergiden muaf sayılacak.

Lüks konuta vergi yürürlükte!

BEYANNAME NE ZAMAN VERİLECEK?

Mükellefler beyannamelerini, gayrimenkulün bulunduğu yer belediyesinden alınan bina vergi değerini gösteren belgeyi ekleyip, ilgili yılın şubat ayının 20’nci günü sonuna kadar vergi dairesine verecek. Mükellefler beyannamelerini elektronik ortamda kendileri gönderebilirken, bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler ile sözleşme imzalayarak, e-beyanname şeklinde de yollabilecek. Beyan edilmesi gereken birden fazla değerli konut vergisine tabi mesken nitelikli taşınmaza sahip mükellefler tek beyanname verecek. Vergi, ilgili yılın şubat ve ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksit şeklinde ödeme yapılacak.

Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği!

Lüks vergide ilk taksit ödemeleri başladı!