28 / 11 / 2023

Maestro kükredi: Emlaktaki köpük patlayacak!

Maestro kükredi: Emlaktaki köpük patlayacak!

ABD Eski Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan, emlak sektöründeki köpüğün (aşırı değerlenmenin) patlayacağını, ancak ABD ekonomisinin durgunluğa girmeyeceğini söyledi.
 
Anılarının yayımlanmasıyla medyanın ilgi odağı haline gelen deneyimli maliyeci ABD'nin NBC televizyonunda katıldığı programda, ABD yüksek riskli tutsat kredi sektörününün sıkıntıya girmesiyle başlayan piyasa dalgalanmalarını değerlendirdi.


ABD emlak ve konut sektöründe oluşan köpüğün patlayacağını ve fiyatların düşeceğini söyleyen Greenspan, ancak bu durumun ABD ekonomisinde bir durgunluğa (resesyon) yol açmadan gerçekleşeceğini belirtti.


"Bu aşamada, mali problemlere, parasal problemlere rağmen, ekonomi hala sağlam" diyen Greenspan, bununla birlikte ABD emlak ve konut sektöründe köpüğün patlamasıyla oluşacak düzeltmeyi başka ülkelerdeki konut sektörünün de takip edeceği ve bunun bu sektöre yatırım yapmış pek çok kişi için "trajik sonuçlara" yol açacağı tahmininde bulundu.


-"AVRO DOLARIN YERİNİ ALABİLİR"-


Greenspan, Almanya'da yayımlanan Stern dergisine verdiği ayrı bir demeçte ise Avrupa ortak para birimi avronun temel uluslararası rezerv ve ödeme aracı olarak ABD Dolarının yerini alabileceğini söyledi.


ABD Dolarının artık avro karşısında önemli bir üstünlüğe sahip olmadığını belirten Greenspan, Avrupa Merkez Bankasının da (AMB) ciddiye alınması gereken bir küresel ekonomik güce dönüştüğünü kaydetti.

Geri Dön