04 / 07 / 2022

Mahmut Sabah: İncesu OSB'de işler yolunda!

Mahmut Sabah: İncesu OSB'de işler yolunda!

Bir yazımızda, İncesu OSB'nin aynı kulvarda koşmasına ve de aynı zaman dilimi içinde gelişim mücadelesi vermesine rağmen, yarışı Mimarsinan OSB'ye kaptırdığından söz etmiş,' nedeninin irdelenmesi gerekir' demeye çalışmıştık..Bir yazımızda, İncesu OSB'nin aynı kulvarda koşmasına ve de aynı zaman dilimi içinde gelişim mücadelesi vermesine rağmen, yarışı Mimarsinan OSB'ye kaptırdığından söz etmiş,' nedeninin irdelenmesi gerekir' demeye çalışmıştık.. 


Nerede ise dört yıl geçti o yazının üzerinden. Hemen belirtmeliyim; o yıllarda yatırıma susayan bölge şu sıralar kıpır kıpır... Yani işler artık İncesu OSB'de de yolunda. Anlaşılan, sabırlı olmak gerekiyormuş. 

Zira, hem 2008 krizinin etkisiyle ağır aksak yürüyen projeler giriyor devreye, hem de, yeni yatırımlar geliyor birbiri ardına bölgeye... Biline ki, artık İncesu OSB'nin de ufku açık. 

Halit Özkaya örnek bir girişimci, saygın bir ilşadamı. İncesu OSB'de yük, Halit Özkaya ve çalışma arkadaşlarının omuzlarında. Özkaya aynı zamanda Hasçelik Grubu İcra Kurulu Başkanı. 

"Gerek altyapı, gerekse sunulan avantajlar, bölgemize ilgiyi son dönemde çok artırdı. Sadece yerelden değil, ulusal ve uluslararası firmalardan da talepler geliyor. Yani büyük yatırımcıların da takibindeyiz. Bunların bazıları İSO 500 listesinde yer alan firmalar" diyor ve de gözlerinin içi gülüyor bunları söylerken. Bölgenin konum alanı 6.1 milyon metrekare. Tahsisi yapılan 3 milyon 560 bin metrekarelik bölümün yaklaşık 1 milyon metrekaresinde üretimle inşaat iç içe yürüyor. 16 fabrikada üretim var, 10'u inşaat halinde. Yapı kimyasallarının önde gelenlerinden Fiili Boya, Kütahya Porselen, Turkuaz Seramik ve DYO gibi firmaların, İncesu'da kümelenmesi, sadece Kayseri'ye değil, çevre illere de hareketlilik getirmiş. Bu firmaların İncesu'yu tercih nedenine gelince; hem kara ve demiryolunun bölgenin hemen yanından geçiyor olması, hem de Mersin Limam'na yakın mesafede bulunması. Bölge, rüzgar enerjisi üretimi potansiyeline sahip. Çalışanların konut ihtiyacı TOKİ'nin İncesu ko nutl arıyla giderüiyor. Dahası... Çevre sorunu dayok. 

İsabetli yatırımın ekonomiye kazanım olarak döndüğü bir gerçek. 

Bunu İncesu'da da görmek mümkün. Ancak bölgenin katma değer getirişi yüksek yatırımlara da ihtiyacı var. Zira Kayseri'nin ihracatında teknolojiye dayalı üretimin payı çok az. Yatırımcısını, geçmişte teşvikli illere kaptıran İncesu OSB, umarım teknoloji içerikli yatırımlara da sahne olur. 


Dünya