Malatya'daki depremde hasar gören okullar yeniden yapılıyor!

Malatya'daki depremde hasar gören okullar yeniden yapılıyor!

Malatya'da, Elazığ Sivrice merkez üslü 24 Ocak'ta yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem ve sonrasındaki artçı sarsıntılarda hasar görünce yıkılan bazı okullar yeniden inşa edilirken, 31 okul ve 4 yapı ise güçlendiriliyor...


Malatya'da, Elazığ Sivrice merkez üslü 24 Ocak'ta yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem ve sonrasındaki artçı sarsıntılarda hasar görünce yıkılan bazı okulların hayırseverlerin de desteğiyle yeniden yapılması sürerken 31 okul ve 4 yapı ise güçlendirme çalışmalarıyla yeni döneme hazırlanıyor.

Anadolu Ajansı'ndan Okan Coşkun'un haberine göre; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, depremler sebebiyle hasar gören okul ve yapıların tekrar eğitim ve öğretimin hizmetine alınması amacıyla hummalı bir çalışma yürütülüyor. 

Bu kapsamda şehirde depremlerden etkilenen 31 okul ve 4 yapının projeleri tamamlanarak güçlendirme çalışmaları başlatıldı. 

Depremlerde ağır hasar raporu verilmesinden sonra yıkılan 15 okul ise ihaleleri tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırseverlerin katkısıyla yeniden yapılıyor. 

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremler sebebiyle kentteki okul ve yapıların ciddi şekilde etkilendiğini belirtti. 

Deprem sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile hasar raporu çıkardıklarını dile getiren Tatlı, "Hem ağır hasarlı olup yıkım kararı verdiklerimiz hem de güçlendirme kararı verdiğimiz okullar oldu" diye konuştu. 

Tatlı, vakit geçirilmeden çalışmaların başladığını anımsatarak, "Şu an itibarıyla 31 okulumuzda güçlendirme çalışması yapılıyor. Bir spor salonumuzda, bir yemekhanemizde, 2 de atölyemizde güçlendirme çalışmaları devam ediyor" dedi. 

- "Bütün okullarımız hazır olacak"

Son dönemde sık sık depremlerin yaşandığı Pütürge ve Doğanyol ilçelerinde detaylı şekilde incelemede bulunduklarına dikkat çeken Tatlı, kısa sürede raporları tamamladıklarını söyledi. 

Tatlı, Pütürge ve Doğanyol'da depremde ağır hasar görüp yıkılacak okul bulunmadığını söyleyerek şunları kaydetti:

"Deprem sonucunda okullarda sıva çatlakları, duvar ve kolon ayrışmaları oldu. Oraların da yine onarım çalışması devam ediyor. Son olarak 5,2 büyüklüğündeki depremle birlikte lojman ve okullarımızda kısmi onarım gerektiren hasarlar oluştu. Onların da işlemleri yapılıyor. Bu okulların tamamı eğitime açılacak. Biz normalde 31 Ağustos'a göre planlamamızı yapmıştık. Bununla alakalı tedbirlerimizi almıştık. Yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihin 21 Eylül olarak belirlenmesinin ardından ilçe müdürlüklerimizin de eli rahatladı. 21 Eylül'de bütün okullarımız hazır olarak eğitim ve öğretim hizmetine sunulacak."

- Yıkılan okullar yeniden yapılıyor

Tatlı, depremler sonrası ağır hasarlı olduğu tespit edilen 15 okulun alınan kararla yıkıldığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırseverlerin katkılarıyla okulların yeniden inşa edilmesi için kolları sıvadıklarını söyleyen Tatlı, şöyle konuştu: 

"Deprem neticesinde yıktığımız bazı binalarımız oldu. Sümer İlkokulu, Çalık Holding tarafından inşaatına başlandı ve hayırsever tarafından yapılacak. Melekbaba İlk ve Ortaokulu da en kısa zamanda ihale edilecek. Deprem neticesinde veya deprem öncesinde yapılan tahkikat neticesinde ortaya çıkan binaların güçsüzlüğünden dolayı yıkımıyla alakalı gerekli bütün tedbirler alındı. Alınan karar doğrultusunda yıkılan okulların yeniden yapımı için ihale işlemleri devam ediyor ve bazılarının inşaatları başladı."

Malatya'da kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmiyor!