15 / 08 / 2022

Malatya'nın kentsel dönüşümüne yeni komisyon

Malatya'nın kentsel dönüşümüne yeni komisyon

Malatya'da Kentsel Dönüşüm Projesi için yeni bir komisyon oluşturuldu.Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan AK Parti Malatya milletvekili Öznur Çalık, "Kentsel Dönüşüm sürecini AK Parti Malatya milletvekilleri olarak çok yakından takip ediyoruz. Halkımızın en ufak bir rahatsızlığı olduğunda hemen başta  TOKİ  olmak üzere ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. Söz verdiğimiz gibi şimdi Değer Tespit Komisyonunu yeniden kuruyoruz. Yine söz verdiğimiz gibi komisyonda vatandaşlarımızdan da iki tane temsilci bulunacak. Bu çerçevede vatandaşlarımızın sıkıntılarının çözümüne ilişkin dev bir adım atılmış oldu" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da konuya ilişkin sürekli bilgi verdiklerini kaydeden Öznur Çalık, "Malatya'da modern binalar yükselip, şehrimiz marka şehir haline geldiğinde, bu dev proje tamamlandığında, tüm bu yaşanan sıkıntıları unutacağız" ifadelerini kullandı.

TOKİ'nin 6 Mart 2009 tarih ve 13822 sayıyla Malatya Belediyesi'ne gönderdiği yazıda Kentsel Dönüşüm ve gelişim alanı sınırları içerisinde yer alan tapulu, tapusuz ve tapu tahsisli hak sahiplerine ait taşınmazların değerleme raporunun yeniden değerlendirilmesi için yeni bir komisyon oluşturulduğu bildirildi. Bu yeni komisyonda TOKİ personelinden iki asil bir yedek üye, Malatya Belediyesi'nden iki asil iki yedek üye ve Malatya'da yaşayan yöre halkını temsilen iki asil bir yedek üye görevlendirildi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Malatya Belediyesi arasında "Malatya Merkez Kentsel Yenileme Projesi"ne ilişkin yapılan ön protokol gereği daha önce Hak Sahipliği Değerleme Komisyonu kurulmuştu. Bu komisyon Kentsel Dönüşüm Alanı'nda yaşayanlara ait arsa, bina ve eklentilerin tespiti ve söz konusu taşınmazların bedellerinin takdiri işlemlerini tamamlamıştı. Bu çerçevede fizibilite analiz sonuçları doğrultusunda kentsel yenileme alanları için ana protokole geçme kararı alınmıştı.

Sabah