Malatya'ya 2 yeni ulaştırma projesi müjdesi!

Malatya'ya 2 yeni ulaştırma projesi müjdesi!Malatya Havalimanı'nda hayata geçirilecek olan yeni terminal binasının temel atma ve Tohma Köprüsü'nün açılış töreni yarın yapılacak.


Anadolu Ajansı muhabirinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından edindiği bilgilere göre, Malatya Havalimanı'nda inşa edilecek yeni terminal binasının temeli yarın atılıyor. 

Söz konusu bina 26 bin 765 metrekare olarak hayata geçirilecek. Böylece iç-dış hatlar terminal binası 17 bin 140 metrekare daha büyütülecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yatırımın tamamlanmasıyla terminalin yolcu kapasitesi 1 milyon 300 bin kişi artacak ve yıllık 2 milyon 500 bin kişiye çıkacak.

Malatya

Apron 48 bin 900 metrekare uzunluğunda ve 6 uçak kapasiteli olarak hayata geçirilecek. Uçak park alanı sayısı 7'den 13'e çıkarılacak.

Terminal binası bünyesinde 300 araçlık otopark da inşa edilecek.

Tohma Köprüsü açılıyor

Malatya'da yarın 517,5 metre uzunluğundaki yeni Tohma Köprüsü'nün açılışı da yapılacak.

Mevcut Tohma (Şehit Gaffari Güneş) Köprüsü'ne bitişik yapılan yeni köprü, konvansiyonel betonarme kazıklı altyapı sistemi ve çelik ikiz I kirişli köprü şeklinde projelendirildi.

Köprünün inşaatında kullanılan toplam 2 bin 700 ton ağırlığındaki çelik kirişler 3 metre yüksekliğinde, 16 metre genişliğinde imal edildi ve dünya çapında birçok uygulaması olan "itme sürme yöntemi" ile köprü ekseni boyunca itilerek yerleştirildi.

Projeyle birlikte Malatya-Hekimhan-Sivas Hattı'nda kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanmas hedeflendi.

Köprünün inşa edilmesi ve bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte mevcut Devlet Yolu'nun ulaşım standardı yükseltilirken, Malatya'nın ulaşım ihtiyaçlarına cevap veren, konforlu ve güvenli seyahat imkanı tesis edilerek trafik kazalarının önüne geçilmiş oldu.

Yapılacak törenlere Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katılması bekleniyor.