Malazgirt Anıtı'nın çevresi için düzenleme yapılacak!

Malazgirt Anıtı'nın çevresi için düzenleme yapılacak! Malazgirt Anıtı'nın çevresi için düzenleme yapılacak!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Muş'a yaptığı ziyarette "Bölgeye yapılacak yatırımların, daha düzenli ve planlı şekilde getirilmesini planlıyoruz" dedi. Muş Valisi Vedat Büyükersoy Arıcı'dan kütüphane talebinde bulundu...
Bitlis'te yapılacak bölge toplantısı için uçakla Muş'a gelen bakan yardımcısı Arıcı, ilk olarak Muş Valisi Vedat Büyükersoy’u ziyaret etti.


İldeki yatırımlarla ilgili bilgi alan Arıcı'dan kütüphane talebinde bulunan Vali Büyükersoy, mevcut kütüphanenin Muş'a yeterli gelmediğini söyledi.


Kentteki tarihi ve turistik yerlerin de restore edilmesi gerektiğini ifade eden Büyükersoy, şöyle konuştu:


"Özellikle Malazgirt Anıtı’nın bulunduğu yer artık yetersiz geliyor. Bunun genişletilmesi için çalışma yapılmalı. Bu yılki Malazgirt Zaferi kutlamalarına 20 bin dolayında vatandaşımız katıldı ve alanın yetersiz olduğu tekrar ortaya çıktı. Malazgirt, Türk tarihi için önemli bir yere sahip. Bunun yanı sıra şehre hakim Haspet Kalesi bulunuyor. Buranın alanı bağlarla çevrili ve çok güzel bir mesire alanı olabilir. Bakanlığın, buranın restorasyonunu yapması, kentimizin tanıtımı için güzel olacaktır."


Kente kütüphane yapılması için gerekli çalışmayı kısa sürede tamamlayacaklarını vurgulayan Arıcı, Malazgirt için de gerekli çalışmaları yürüteceklerini, Haspet Kalesi'ni de imkanlar ölçüsünde yatırım programına almaya çalışacaklarını belirtti.


AA