Çukurova Balkon

Maliyet arttı, inşaat sektörü kaynak arıyor

Maliyet arttı, inşaat sektörü kaynak arıyor Maliyet arttı, inşaat sektörü kaynak arıyor

Konut sektöründe maliyetlerin yüzde 10 artması yatırımcıları arayışa sevk etti. 14. GYODER Gayrimenkul Zirvesi'nin gündeminde finansman konusu vardı. İşte inşaat sektörünün önde gelen isimlerinin değerlendirmeleri...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Konut sektöründe maliyetlerin yüzde 10 artması yatırımcıları arayışa sevk etti. Sermaye Piyasaları Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye’nin her yatırım için kaynak bulacak kadar zengin olmadığına işaret ederken sektör temsilcileri de sermaye piyasası araçlarının kullanılması gerektiğini ifade etti.


Konut sektöründe maliyetler dolar kurundaki yükselmenin etkisi ile yüzde 10’un üzerinde arttı. Satışlarında önceki seneler gibi olmaması sebebi ile sektör finansal güçlüğü telafi edecek arayış içinde. Bu sebeple önceki gün İstanbul’da düzenlenen gayrimenkul sektörünün önemli oyuncularını bir araya getiren GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nin ana gündemine sektörün finansman yapısı oturdu. Sektörün finansal güçlük çekmeye başlaması sebebiyle gündeme gelen borsa fikrine değinen GYODER Başkanı Aziz Torun, sektörün sermaye piyasası araçlarını kullanması gerektiğine dikkat çekerek, “Zayıf karnımız olan öz sermaye yapısını güçlendirmek için, halka arz, yabancı fonlar, kira sertfikası, gayrimenkul sertifikası, tahvil gibi uzun vadeli sermaye piyasası araçlarını kullanarak gelecekteki bir yol kazasına engel olmalıyız.” dedi. Sermaye Piyasaları Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş da Türkiye’nin her yatırım için kaynak bulacak kadar zengin olmadığına işaret ederek, “O halde stoklardan yararlanmak, bunları yeniden kaynağa çevirmek gerekiyor. Bunların ülke dışında yaygın kullanımı var. Bizde de bu sistem yakında başlamalı. İleri şirket ve ülkelerin aşırı borçlarından söz ediyoruz. Biz de ders almalıyız. Firmalar pasiflerini artırmalı, vade ile ilgili seçenekleri artırmalı, müşteri memnuniyetine önem vermeli.” uyarılarını yaptı. Sektörün borsa için değerlendirmesi ise şöyle:


Ağaoğlu Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı: Gayrimenkul borsası sektör açısından önemli bir yenilik olur. Sektörün bu ve buna benzer yeni finansman enstrümanlarına ihtiyacı var. Sadece gayrimenkul borsasında değil benzeri finansal enstrümanlar yatırımcıların önüne seçenek olarak sunulmalı. Gayrimenkule yatırım yapmak isteyen yatırımcı olarak ikinci, üçüncü gayrimenkulü fiziki olarak satın almak yerine menkul olarak alabilmeli. Bu tip araçlar yatırıma alternatif sunacaktır.


Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alper Tüfekçi: Gayrimenkulde çok fazla yenilik finansal anlamda riskli. Amerika’daki sistemin çökmesinin sebebi finansal yeniliklere gitmesi oldu. Bu açıdan biraz muhafazakar yaklaşıyorum. Sistem ancak iyi analiz edilirse işe yarayabilir. Sadece kurulmak için kurulacak bir şey değil. Çünkü borsa da inşaatta spekülatif sektörler. İyi analiz edilmeli bu sebeple.


Sinpaş Holding İcra Kurulu Başkanı Avni Çelik: Gayrimenkul ayni haklar mutlaka likidite edilmeli. Ama onun önünde mortgage yasasından beri sürdürdüğümüz bir olumsuzluk var. Kamunun borçlanma ihtiyacının hâlâ fazlalığı, beraberinde enflasyon üzerindeki olumsuz etkileri en büyük problem. Enflasyon ve faizler yüksek. Bunlar gayrimenkul ayni hakların likiditeleştirilmesini zora sokar. Burada Türkiye için, gelişmekte olan ülke, kısa vadeli fonlar değil de uzun vadeli fon şeklinde değerlendirilirse istifade edilebilir.


Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu: Bütün gelişmiş ülkelerde bu var. Değer üretiliyorsa gelirinden değil küçük birikimi olanın da faydasına sunmak gerekiyor. Tüketici yasası dört dörtlük uygulanırsa işe yarayabilir.


Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu: Kesinlikle Türkiye’de de tartışılması gereken ve uygulanması gereken bir konu. Çünkü mortgage dediğimiz sistem esasında bunu kapsıyor. Gayrimenkulü menkule çevirip alıp satabilirsek küçük girişimlerde iyi gelirler elde edebilir.


Arif Bayraktar / Zaman