Mamak Kültür Merkezi restore edilecek!

Mamak Kültür Merkezi restore edilecek!1924'te Cumhuriyet’in ilk müzik öğretmen okulu olarak açılan ve uzun seneler devlet konservatuarı olarak hizmet veren Ankara'daki Mamak Kültür Merkezi’nin aslına döndürülmesi için protokol imzalandı. 


Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mamak Belediyesi arasında 1924'te Cumhuriyet’in ilk müzik öğretmen okulu olarak açılan ve uzun seneler devlet konservatuarı olarak hizmet veren Mamak Kültür Merkezi’nin aslına döndürülmesi için protokol imzalandı. 

Mamak Belediyesi'nde yer alan habere göre, bu kapsamda eski adı Musiki Muaillim Mektebi olan Mamak Kültür Merkezi’nde incelemeler yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Mamak Kültür Merkezi’ni tarihteki anlam ve önemine uygun olarak restore edeceklerini belirtti.

Ankara’nın kültür merkezi

Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nden Hikmet Şimşek Sahnesi’ne, konservatuar bölümlerinden, MKM’de hizmet veren birimlere kadar MKM’yi baştan sona gezen ikili, hedeflerinin 1 Ekim’den itibaren MKM’yi Ankara’nın kültür merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. MKM’yi aslına uygun bir şekilde restore ederek, orjinaline uygun bir şekilde tekrar canlandıracaklarını dile getiren Bakan Ersoy, “Binanın birçok yerini elden geçirip sadece tiyatro için değil sanat ve sergi alanları olarak kullanabileceğimiz, hatta kültür ve sanat eğitimlerinin de yapılacağı bir merkez haline getireceğiz” diye konuştu.

Başkentin kültür durağı

1924'te yapılan binanın, Cumhuriyetin ilk eserlerinden biri olduğuna dikkat çeken Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Bu bina, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün musikiye ve sanata verdiği önemin de bir göstergesi. Binan restorasyonun ardından kültür ve sanat etkinlikleri açısından bir cazibe merkezi haline gelecek” şeklinde konuştu.