25 / 05 / 2022

Mardin eski PTT binasının restorasyonu tamamlandı!

Mardin eski PTT binasının restorasyonu tamamlandı!

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından tadilat ve restorasyonu tamamlanan eski PTT binası, çeşitli eğitim hizmetlerinde bulunmak ve vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla uygulama oteli ve sosyal tesis olarak hizmete girdi.
Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından tadilat ve restorasyonu tamamlanan eski PTT binası, çeşitli eğitim hizmetlerinde bulunmak ve aynı zamanda vatandaşların sosyal ve moral ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla uygulama oteli ve sosyal tesis olarak hizmete girdi. MARDİN Artuklu Üniversitesi tarafından tadilat ve restorasyonu tamamlanan eski PTT binası, çeşitli eğitim hizmetlerinde bulunmak ve aynı zamanda vatandaşların sosyal ve moral ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla uygulama oteli ve sosyal tesis olarak hizmete girdi. 


Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, 19. yüzyılda Mimarbaşı Sarkoz Lole tarafından yapılan ve PTT Genel Müdürlüğü'nden kiralanan tarihi binanın alan ve işleyişiyle ilgili olarak bilgi verdi. Binanın tarihi Mardin'de konumlandığını, bin 143 metrekare kapalı ve 517 metre kare açık alana sahip olduğunu belirten Ağırakça, yapının dokuz oda, bir restoran ve iki idari birimden oluştuğunu söyledi. Rektör Ağırakça, tarihi binanın Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından amacına uygun şekilde işletileceği ve denetleneceğinin altını çizerek, "Mardin'de gelişen turizm sektörünün eğitimli personel ihtiyacını karşılamak ve şehrin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak amacıyla üniversite olarak turizm ve eğitimi birleştireceğiz" dedi. 


Bununla turizmin sahip olduğu potansiyelin gelişmesinde üniversite olarak büyük katkılar sunmayı hedeflediklerine de işaret eden Rektör Ağırakça, bu çalışmayla turizm olgusu ile ilgili sosyal farkındalık yaratacaklarını ifade etti. 


Mardin Artuklu Üniversitesi sosyal tesisleri olarak kullanılacak tarihi yapı üniversitede görev yapan tüm idari ve akademik personeli ve aileleri için lokal hizmeti vererek, biitün öğrenci ve vatandaşlara açık olacak.

Mücadele Gazetesi