Marmara Cafe aylık 85 bin euroya gitti!

Marmara Cafe aylık 85 bin euroya gitti!The Marmara Cafe'nin yeni kiracısı İstanbul Doors Group oluyor. Marttan itibaren Kitchenette adıyla faaliyet gösterecek olan restoran aylık 85 bin euro kira ödeyecek
Taksim Meydanı'ndaki The Marmara Otel'in girişinde, 1990 yılından bu yana hizmet veren The Marmara Cafe el değiştiriyor. Mekanın yeni sahibi İstanbul Doors Group. Şubat ayı sonunda tüm personel otelin diğer katlarına kaydırılacak. Mart ayı başında da mekân yeni sahiplerine devrilecek. Hemen tadilata girecek olan kafe, kısa sürede yeni konsepti ve Kitchenette adı ile hizmet verecek.


Pek çok önemli restoran ve bar işletmecisinin de peşinde olduğu The Marmara Cafe için, The Doors Group aylık 85 bin euro kira ödeyecek. İstanbul Doors Group tarafından cafe, bar, brasserie konseptiyle işletilen Kitchenette'in ilk şubesi Eylül 2005'te Addressİstanbul Alışveriş Merkezi'nde hizmet vermeye başladı. Kısa süre sonra Kanyon ve ardından Forum Bornova, İstinye Park, Capacity, Astoria gibi merkezlerde açıldı. Mekan, The Marmara Cafe'nin yerinde de müşterilerine kahvaltı, başlangıç, sandviç, salata, makarna, et, balık-deniz ürünleri, ekmek çeşitleri, pastalar ve macaron gibi klasik lezzetlerinden oluşan mönü ikram edecek.


Çikolatası yaşayacak, özel ekmek satılacak


THE Marmara Cafe'yle özdeşleşen likörlü ve spesiyal çikolatalar ise lezzet tutkunlarıyla buluşmaya devam edecek. Yapılan anlaşma gereğince mekanın yeni sahipleri jest yaparak, mekanın girişinde eski sahiplerine minik bir stand tahsis edecek. Burada açılacak The Marmara Cafe standında da çikolata satışları sürecek. Yeni marka Kitchenette, yemek mönüsü kadar unlu mamülleriyle de iddialı bir isim. Taksim'de günde yaklaşık 800 bin kişinin geçtiği bu noktada mekanın camından, özel üretim perakende ekmek satışı da yapılacak.


Ilık tavuklu salatayı ilk yapan mekân


YAZARLARINDAN sanatçısına, işadamından üniversite öğrencisine kadar pek çok müdavimi bulunan The Marmara Cafe'yle özdeşleşen isimler de var: Rutkay Aziz, Bedri Baykam, Uğur Dündar, Hilmi Yavuz, Ali Poyrazoğlu, Uğur Yücel, Edip Akbayram ve Çetin Tekindor... 1990 yılında açılan ve Türkiye'yi ilk kez ılık tavuklu ve etli salata ile tanıştıran mekanın, imza attığı yeniliklerden biri de garsonların taktığı siyah önlüklerdi. 1996'da dekorunu yenileyen ve bu yüzden büyük eleştiri alan cafe'ye, 1995'te de bir bombalama saldırı düzenlenmişti.


Starbucks ve Gloria peşindeydi


2006 yılında The Marmara Cafe için, dünya kahve devi Starbucks ve Gloria Jean's'in kapıştığı iddia edilmişti. Hatta medyada bu gözde mekan için Starbucks'ın 5 milyon dolar hava parası vermeye hazır olduğu yönünde haberler yer almıştı. Ancak Starbucks yönetimi bu iddiaları reddetmişti.


YUSUF İZEL