23 / 03 / 2023

Marmara'da yaşayanlar dikkat! Uzmanlardan korkutan açıklama!

Marmara'da yaşayanlar dikkat! Uzmanlardan korkutan açıklama!

Deprem Haftası sebebiyle yapılan toplantıda, deprem uzmanları Marmara Denizi'nde yaşanacak olası deprem için önemli açıklamalar yaptı.Deprem Haftası sebebiyle planlanlanan toplantıda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye'nin her yerinde deprem tehlikesi olduğuna dikkat çekerek, şu sözleri söyledi:

"Marmara Depremi için vakit geldi mi bilmiyoruz. Biriken enerji arttıkça depremin büyüklüğü de artar. Marmara için tahminim 7'nin üzerinde bir deprem ama ne zaman açığa çıkacağını bilmiyoruz"

Sözcü Gazetesi'nde yer alan haber göre, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından, 1 ve 7 Mart Deprem Haftası sebebiyle Türkiye'de depremin riskleri hakkında farkındalık yaratmak, Rasathane'nin yeni mobil uygulamasını tanıtmak ve Türkiye'de bulunan depremsellik hakkında bilgi paylaşmak amacıyla basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Enstitü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, BÜ KRDAE Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener katıldı.

Marmara da yaşayanlar dikkat! Uzmanlardan korkutan açıklama!

“MARMARA İÇİN TAHMİNİ DEPREM BÜYÜKLÜĞÜ 7 ÜZERİNDE”

Deprem tahminlerinin yapılabildiğini fakat vaktini söylemenin mümkün olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Özener, şu şekilde ifade etti: 

"Marmara depremi için vakit geldi mi bilmiyoruz. Bir sona doğru gidiyoruz ama sonun ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Bir enerjinin biriktiğini biliyoruz, olabilecek potansiyel depremin de büyüklüğünü görüyoruz ama ne zaman açığa çıkacağını bilmiyoruz. Bugün, yarın, 6 ay sonra olacak demenin bir anlamı yok ama süre geçtikçe biriken enerji artıyor. Biriken enerji artıyor demek olası depremin büyüklüğünün artması demek. Marmara için tahminim 7'nin üzerinde olur. Bu konuda yapılmış çok bilimsel çalışma var. Farklı senaryolar da var. Benim içinde olduğum bir grubun yapmış olduğu bir çalışma 7.2 diyor."

DEPREM SAYISINDAKİ ARTIŞ ALGI EŞİĞİMİZLE ALAKALI 

Geçmişe bakıldığında bugün Marmara Denizi içindeki 0.2 büyüklüğündeki depremleri bile çözebildiklerini ifade eden Prof. Dr. Özener, "Bizim algı eşiğimiz daha iyi duymaya başladı. Deprem sayısındaki artışlara baktığımız zaman hem daha iyi duymaya başladık, daha iyi duyunca da olan 5'in üzerindeki büyük depremlerin de artçılarını da çok net kaydedebiliyoruz." dedi.

Marmara da yaşayanlar dikkat! Uzmanlardan korkutan açıklama!

DEPREM OLMADAN ERKEN UYARI MÜMKÜN DEĞİL 

Depremin olmadan bilinme şansının olmayacağını belirten Prof. Dr. Özener, "Deprem olmadan bir şey bilme şansınız yok. Depremin P ve S dalgası var, deprem olduktan sonra depremi çözüp size ‘yıkıcı dalga geliyor' diye bilgi veriyor. Deprem erken uyarısı demek olmadan bulmak değil." dedi.

BÜ KRDAE Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat , istatistikler yaptıklarına vurgu yaptı ve şu cümleleri kurdu: 

"Marmara'da 2030 yılına kadar 7 büyüklüğünde bir depremin olma olasılığı yüzde 64, 2050'ye kadar yüzde 75, 2090 kadar yüzde 95 olasılıklı. 2090'a kadar bu iş bitecek diyemeyiz. Böyle istatistikler var ancak bu hiçbir depremin önceden belirlenmesi değildir. Bu bize şunu veriyor ‘Marmara'da depremin tehlikesi belli, bu deprem olacak.' Bizim yapmamız gereken toplum olarak deprem bilinci yüksek bir toplum haline gelebilmemiz, dirençli bir toplum olabilmemiz ve depremin vereceği zararları en aza indirebilecek, riskleri azaltma çalışmaları yapmaktır." 

UYGULAMA İLE ÖNEMLİ BİLGİLER ULAŞACAK 

Türkiye'de yaşanan son deprem bilgilerine ulaşılabilen, deprem hissettiğinde kişinin bilgi girebileceği Rasathane Mobil Uygulamasının kullanmasıyla önemli bilgiler edinileceğini belirten Enstitü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, şunları söyledi: 

"Depremi hissettiğinizde uygulamaya dönüş yaparsanız rasathaneye kıymetli bilgi ulaşacak. Sizden gelen bilgiyi de ileriye dönük çalışmalar yaparak, özellikle deprem zararlarını azaltma konusunda önemli bir bilgi elimize ulaşmış olacak."

"MARMARA'DA SENEDE 1-2 DEPREM ÇOK DEĞİL"

Ali Pınar, "Marmara Bölgesi'nde deprem etkinliği çok yüksek diyoruz ama neredeyse senede 1-2 4'ten büyük deprem aslında çok değil. Marmara’da senede 1-2 tane 4’ten büyük deprem çok değil. Marmara Denizi içinde deprem sayısının düşük olması iki türlü açıklanabilir. Biri gelen sismik enerjinin tamamı birikiyor olabilir. İkincisi de sismik enerjiyi depremlerle değil de akıp gidiyor olabilir, birikmiyor." dedi.

İstanbullulara büyük deprem uyarısı: Binalarınızı bir an önce güçlendirin!

Süleyman Soylu: Deprem hareketliliğimiz giderek artıyor!

Marmara depreminin zamanı geldi mi? Uzman isimler açıkladı!
Geri Dön