Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattında son durum ne?

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattında son durum ne?850 milyon liralık ihale bedeli ile Gülermak-Kolin-Kalyon ortaklığının kazandığı Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu 15 istasyondan meydana geliyor. Nurtepe metro alanında bina yıkımlarının başladığı metro hattının 2017'de tamamlanması planlanıyor...Mecidiyeköy Mahmutbey metro projesinin temeli Alibeyköy Meydanı'nda düzenlenen törenle 9 Şubat 2014 tarihinde atılmıştı. 18 Eylül 2013 tarihinde ihaleye çıkan Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun uzunluğu 18 kilometre olarak belirlendi.


850 milyon liralık ihale bedeli ile Gülermak-Kolin-Kalyon ortaklığının kazandığı Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu 15 istasyondan meydana geliyor. Saatte 70 bin kişi taşıyacak olan  metro hattının 2017 yılında tamamlanması planlanıyor. 


Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattında son durum ne?

Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar güzergahından geçecek olan metro hattı ile Mecidiyeköy-Mahmutbey arası 26 dakikaya düşecek.  Nurtepe metro alanında bina yıkımlarının başladığı Mecidiyeköy Mahmutbey metrosu delme, aç-kapa ve viyadük tipinde istasyonlardan meydana geliyor.


Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattında son durum ne?


Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı istasyonları:

Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.


Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu’nun künyesi:

Uzunluğu: 18 Km

İstasyon sayısı: 15

İhale bedeli: 850 milyon lira

İhaleyi kazanan firmalar: Gülermak-Kolin-Kalyon ortaklığı

İhale tarihi: 18 Eylül 2013

İhaleyi kazanan firmalar: Gülermak-Kolin-Kalyon ortaklığı

Sözleşme tarihi: 02 Ocak 2014

Temel atma töreni tarihi: 09 Şubat 2014

Tamamlanma tarihi: 2017

Yolcu kapasitesi: Tek yönde 70.000 kişi / Saat


Ceren YÖRÜK/Emlakkulisi.com