Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun inşaatında sona geliniyor!

Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun inşaatında sona geliniyor! Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun inşaatında sona geliniyor!

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan metro hattı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun inşaatında sona geliniyor.


İstanbul trafiğini rahatlatması planlanan, uzunluğu 17.5 kilometre olan ve 70 bin yolcu taşıması hedeflenen Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunda inşaat çalışmalarının yüzde 86'sı tamamlandı. 


Uzunluğu 17.5 kilometre olan, 2 viyadük, 15 istasyon bulunan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında, 70 bin yolcu taşınacak. 8 ilçeyi etkileyecek, 300 adet vagonu bulunan hatta, sürücüsüz metro sinyal sistemi kullanılacak.


Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesinde mevcut Edirnekapı Sultançiftliği hattına, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden Mahmutbey-Başakşehir hattına Mahmutbey de bağlanacak.Proje kapsamında, 13'ü yeraltı; 2'si yer üstü olmak üzere toplam 15 adet istasyon bulunuyor. 


1-) Mecidiyeköy İstasyonu

2-) Çağlayan İstasyonu

3-) Kağıthane İstasyonu

4-) Nurtepe İstasyonu

5-) Alibeyköy İstasyonu

6-) Yeşilpınar İstasyonu

7-) Veysel Karani İstasyonu

8-) Akşemsettin İstasyonu

9-) Kazım Karabekir İstasyonu

10-) Yeni Mahalle İstasyonu

11-) Karadeniz Mahallesi İstasyonu

12-) Tekstilkent İstasyonu

13-) Yüzyıl İstasyonu

14) Göztepe Mahallesi İstasyonu

15-) Mahmutbey İstasyonu


Hattın diğer hatlarla entegrasyonun ardından ulaşım süreleri;


Mahmutbey – Mecidiyeköy 26 dakika

Mahmutbey – Sarıyer Hacıosman 45 dk

Mahmutbey – Yenikapı 39,5 dakika

Mahmutbey – Üsküdar 48,5 dakika

Mahmutbey – Kadıköy 52 dakika

Mahmutbey – S. Gökçen Havalimanı 95,5 dk

Mahmutbey – S. Gökçen Havalimanı 95,5 dk

Çağlayan – Gaziosmanpaşa 13 dakika

Mecidiyeköy – Alibeyköy 7,5 dakika


Entegrasyon sağlanacak

Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlayacak. Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta, Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy'de, Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey'de, Topkapı-Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi) entegre edilecek. 


2018'de tamam

İnşaat çalışmalarının tüm hızıyla aralıksız olarak devam ettiği Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının 2018'in son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Öznur YASLI / Emlakkulisi.com