Mehmet Şimşek: Çevreci e-Fatura ile 650 milyon TL tasarruf sağlandı!

Mehmet Şimşek: Çevreci e-Fatura ile 650 milyon TL tasarruf sağlandı!Elektronik Fatura Kayıt Sistemi'ni hayata geçirdiklerini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulamanın yararlarını anlattı. Şimşek, sistem ile 650 milyon lira tasarruf sağlandığını ve 100 bine yakın ağacın kesilmekten kurtarıldığını açıkladı.Kağıt fatura nedeniyle artan maliyeti düşürmek ve kayıt dışı ekonomi ile etkin mücadele için Elektronik Fatura Kayıt Sistemi'ni (EFKS) hayata geçirdiklerini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulamanın yararlarını anlattı. Şimşek, sistem ile 650 milyon lira tasarruf sağlandığını ve 100 bine yakın ağacın kesilmekten kurtarıldığını açıkladı.


Maliyet azalıyor

Şimşek, 2010 yılında elektronik fatura (e-Fatura), geçen yıl da elektronik arşiv (e-Arşiv) uygulamalarını başlattıklarını söyledi. EFKS'nin, yeni konsepti ve daha geniş mükellef kesimlerine de yayılacak şekilde yerini 30 Aralık 2014 tarihinden itibaren e-Arşiv uygulamasına bırakacağını anlatan Şimşek, 31 Ekim 2014 tarihine kadar elektronik olarak düzenlenmiş satıcı-alıcı fatura nüshası toplamının EFKS'de 6.2 milyar adeti, e-Fatura uygulamasında ise 150 bin adeti bulduğunu dile getirdi.

Bu sayede hem mükelleflerin maliyetlerini aşağı çektiklerini hem kayıt dışılığı önlemede önemli bir adım attıklarını hem de çevreyi koruduklarını dile getiren Şimşek, "Uyguladığımız elektronik fatura sistemi ile en düşük maliyetle hesaplandığında bile 650 milyon lira tasarruf sağlandı ve 100 bine yakın ağaç kesilmekten kurtuldu" diye konuştu.


Hedef 100 bin kişi

Şimşek, 2 yıl içinde e-Fatura kullanan mükellef sayısının 100 bine ulaşmasını ve bu sayede 2 milyar liraya kadar tasarruf edilmesini hedeflediklerini belirterek, "Elektronik fatura uygulamalarının kapsamına dahil edilen mükellef sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. 31 Ekim 2014 itibarıyla toplam e-Fatura kullanıcı sayısı 20 bin civarında iken, önümüzdeki dönemde uygulamaya koyacağımız farklı sistemlerle, bu rakamın 2015 yılı içerisinde 40 bin civarına ulaşacağını tahmin ediyoruz. Diğer kamu kuruluşlarının kendi yetki alanlarındaki mükellef gruplarına e-Fatura kullanım zorunluluğu getirmesiyle e-Fatura kullanan mükellef sayısının 2 yıl içinde 100 bine ulaşmasını, bu kapsamda düzenlenen elektronik fatura sayısının artmasını ve bu yolla 2 milyar lira düzeyinde ekonomik tasarruf sağlanmasını hedefliyoruz" dedi.Yeni Asır