16 / 08 / 2022

Memur ve emekliye ek zammı içeren kanun Resmi Gazete'de!

Memur ve emekliye ek zammı içeren kanun Resmi Gazete'de!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun bugünkü 31727 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun bugünk 31727 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, merakla beklenen yasayla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nda değişiklik yapılmış oldu. Yapılan değişikliğe göre, banka nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait mal, para, alacak, hak ve varlıklar haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir ya da ihtiyati haciz de konulamayacak.

Vergi kanunları uyarınca iadesi istenen vergilere ilişkin açılan davalarda, dava konusu tutarların yüzde 50'lik kısmı oranında teminat alınmadan yürütmenin durdurulması kararı da verilemeyecek.

Memur ve emekliye ek zammı içeren kanun Resmi Gazete de!

BES'te devlet katkısı ne kadar oldu?

Yine son zamanlarda sık sık gündeme gelen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'ndaki değişiklikle halihazırda yüzde 25 şeklinde belirlenen devlet katkısı oranı da yüzde 30'a çıkartıldı.

Böylece, işveren tarafından ödenenler hariç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılımcılarla Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun ilgili maddesi dahilindeki katılımcılar adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yüzde 30'luk kısmına karşılık gelen bedel şirketler tarafından emeklilik gözetim merkezine iletilen bilgiler esas alınarak devlet katkısı şeklinde emeklilik gözetim merkezi tarafından hesaplanacak. Cumhurbaşkanı, yabancı para cinsinden gerçekleştirilen katkı payı ödemeleri için bu oranı yüzde 10'a kadar düşürmeye de yetkili olacak.Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.