Mersin, 2013 Akdeniz Oyunları'na şimdi de ev sahipliği yapabilir!

Mersin, 2013 Akdeniz Oyunları'na şimdi de ev sahipliği yapabilir!

İspanya ve Mısırın ev sahipliği yapmak için yarıştığı 2017 Akdeniz Oyunlarının hangi kentte yapılacağı, 2013 yılındaki etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersinde belirlenecek22 Ağustos Perşembe günü 2013 Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörlüğüne atanan Ali Yener, göreve geldiği günden beri organizasyonlarla ilgili ilk kez konuştu. Akdeniz Oyunlarının dünyada olimpiyatlardan sonra gelen en büyük organizasyon olduğunu ifade eden Yener, bu organizasyona ev sahipliği yapan şehirlerin adeta yeniden yapılandırıldığını ve kentin geleceğine dair önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Bu nedenle Akdenize kıyısı olan tüm ülkelerin bu organizasyonu ülkesine alabilmek için kıyasıya mücadele ettiğini anlatan Yener, "2013 yılındaki etkinliklerin Mersinde yapılacağı belli olduktan sonra, tüm ülkelerin kafasında 2017 kime nasip olacak sorusu vardı. Bu sorunun cevabı da 15 Ekimde Mersine yanıt bulacak" dedi.

Şu an için 2017deki organizasyona ilişkin Mısırın İskenderiye ve İspanyanın Tarragona kentinin aday olduğunu bildiren Yener, adaylık yarışının 15 Ekimde Akdenize kıyısı olan 24 ülkenin internet üzerinden vereceği oylarda rakibini geride bırakan şehrin zaferiyle sonuçlanacağını vurguladı.

Konuyla ilgili heyetin 14 Ekim günü kente geleceğini, ziyaretin ilk gününde de Mersinin tanıtılacağını aktaran Yener, "Bu heyette aralarında Akdeniz Oyunları Uluslararası Komitesi (ICMG) yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi olacak. 2 günlük program oldukça yoğun geçecek. Çünkü aynı gün Mersinde Akdeniz Oyunlarının 60. yıl dönümü ile Akdeniz Oyunları Komitesinin 50. yılı da kutlanacak. Böylesi organizasyonlara ev sahipliği yapmamız oldukça önemli. Çünkü etkinlik sayesinde Mersin ciddi bir tanıtım olanağı yakalayacak" diye konuştu.

MERSİNDEKİ HAZIRLIKLAR

Yener, Mersinin çok büyük emek vermesiyle ve başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin de desteğiyle 2013 Akdeniz Oyunlarını kazandığını belirtti. Bu başarının oldukça önemli olduğunu ifade eden Yener, "Türkiye bu işi alnının akıyla başaracaktır. Bu organizasyon sadece Mersini değil, Türkiyeyi yakından ilgilendiriyor. Her kesimin desteğini alarak, Türkiyenin uluslararası başarısını bir kez daha tüm dünyaya göstereceğiz" dedi. Organizasyonun gerektirdiği alt yapının büyük oranda tamamlandığını, yakın bir tarihte de üst yapıya geçileceğini dile getiren Yener, şunları kaydetti:

"2-3 aya kadar 2013 Akdeniz Oyunlarına ilişkin somut adımlar atılacak. O yüzden kimsenin Yetişir mi diye endişe etmesine gerek yok. Bir kaç haftaya kadar internet sitemiz de aktif olarak faaliyet göstermeye başlayacak. Bu sayede herkes neler yaptığımızı takip edebilecek. Aslına bakarsak, Mersin mevcut haliyle bile bu organizasyonu yapabilir. Hatta buna ilişkin elimizde komitenin verdiği rapor bile var. Ama biz Mersine de katkı sağlayabilmek ve organizasyonu eksiksiz bir şekilde Türkiyeye yakışır şekilde tamamlayabilmek için bazı düzenlemeler yapacağız. Bunlardan en külfetlisi ve zahmetlisi şüphesiz ki, yeni stadyum inşaatı. Ama kimse geçtiğimiz aylarda faaliyete giren statların ne kadar bir sürede yapıldığını unutmamalı. Öte yandan Mersinin stadyuma ihtiyacı var ve ilgili bakanlarımızın tamamı kentimize stadyum müjdesini verdi. Herkesten biraz daha sabırlı olmasını ve bize güvenmesini istiyoruz. 2013 yılında Mersin bu işin altından alnının akıyla çıkacaktır."

AA