Mersin Akdeniz'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!

Mersin Akdeniz'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!Mersin Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, ilçe halkının uzun süredir beklediği kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığını açıkladı.


Mersin Akdeniz Belediyesi, ilçe genelinde yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Çay Mahallesi halkının uzun süredir beklediği kentsel dönüşüm çalışmalarının Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle başladığını dile getirdi.
 

ÖNCELİK MAHALLELİNİN 

Kentsel dönüşüm çalışmaları ile Akdeniz ilçesinde değişimin başlayacağını söyleyen Gültak şunları söyledi:

“Çay Mahallesi’nin çehresini değiştirecek proje ile 142 dönüm alan üzerinde inşa edilen modern daireler 6 ay içinde tamamlandı. Bu konutlara yerleşimde de öncelik Çay Mahallesi sakinlerinin olacak. Projede yer alan toplam 20 bloktaki 416 konut, 2+1 ve 3+1 daireler halinde olacak. Ayrıca 36 iş yeri, otopark, 14 dönüm yeşil alan, cami, deniz manzarası ve doğalgazıyla modern bir yerleşim alanı olacak proje bittiğinde, dar gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı mahallenin çehresi değişecek. Projenin ikinci etabında ise 300 konut daha planlanıyor.”
 

Mersin Akdeniz

KURTULUŞUN ANAHTARI 

Hedeflerinin şehir yaşamının sağladığı konfor ile yaşam kalitesinin arttırılması olduğunu söyleyen Başkan Gültak; “Akdeniz’i, modern, temiz, sağlıklı, düzenli yaşam alanına dönüştürmekle birlikte; deprem gibi afetlere dayanıklı yapıların yükseldiği bir hale getirmek istiyoruz. Zira şehrimizin kurtuluş anahtarı kentsel dönüşümdedir. Akdeniz’i değiştiren ve geleceğe hazırlayan hizmet ve proje atağımızda, desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve saygıdeğer milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Mersin'in merkezinde yer alan Barış ve Bahçe mahallelerinde de dönüşümün yakın zamanda başlayacağını söyleyen  Başkan Gültak,  TOKİ  yetkililerinin hak sahibi vatandaşlarla görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Gültak; “Projede çok önemli bir ilerleme kaydedildi. Hak sahiplerinin yüzde 80’i ile sözleşme imzalandı. Bu iki mahallemizde 400’ü aşkın konut, kültür evi, camisi, pazarı ve okulu bulunan dönüşüm projesi de yakında başlayacak” dedi.