Mersin'de 1+1 daireler şeklinde Yaşlı Yaşam Merkezi yapılıyor!

Mersin'de 1+1 daireler şeklinde Yaşlı Yaşam Merkezi yapılıyor!Mersin'in merkez ilçe Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, 112 yaşlı vatandaşın barınabileceği, 1 + 1 daireler şeklinde ve ev konforunda 56 dairelik bir Yaşlı Yaşam Merkezi yapacaklarını söyledi.


Proje hazırlıklarının hızla devam ettiğini belirten İbrahim Genç, 10 milyon TL'nin çok üzerinde bir bütçeyle hayata geçirecekleri projeyi 2016 yılında bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi. 


Yenişehir Belediyesi'nin bir proje bürosu olduğunu kaydeden Genç, büroda elektrik, makine ve inşaat mühendisleri ile bir mimarın görev yaptığını ifade etti. Kendisinin de büroya sık sık giderek onlarla birlikte çalıştığını anlatan Genç, "Proje büromuzda biz projelerimizi üretiyoruz, bunları dışarıdan yaptırıp herhangi bir para ödemiyoruz. Çünkü bu da önemli bir şey. O paralan da tekrar imalatta kullanıyoruz. Projelerimizi parasız kendimiz üretiyoruz. Yaşlı Yaşam Merkezi projemiz de şu anda mimarımızın elinde, hızla devam ediyor" dedi. 


Yaygın adıyla huzurevi olarak bilinen Yaşlı Yaşam Merkezi'nin büyük bir proje olduğunu dile getiren Genç. 50. Yıl Mahallesi 38. Cadde'de yüksek ve güzel manzaralı bir arsal an olduğunu, bu projeyi de bıı susa üzerinde gerçekleştireceklerini belirtti. Genç, "Şu anda bu projemiz yapılıyor. 

Önemli bir proje, çok gerekli bir proje. Yaşlı Yaşam Merkezi ile kentimizde yaşayan yaşlı vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve huzurlu vakit geçirebilmelerini amaçlıyoruz. Merkezimiz 10 bin 300 metrekare alan üzerinde 9 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak" diye konuştu. 


"BU YIL İÇİNDE İHALESİNİ YAPİP İNŞAATA BAŞLAMAYI HEDEFLİYORUZ" 

Yaşlı Yaşam Merkezi'ni normal birer oda şeklinde düşünmediklerini, yaşlı vatandaşlara ev sıcaklığını aratmayacak bir projeyi hayata geçirmek istediklerini de vurgulayan Genç, "Biz merkezimizi 1 + 1 daireler şeklinde düşündük. Burada 25 metrekare büyüklüğünde bir salon var, 16 metrekare bir yatak odası var. Ayrıca banyosu, mutfağı var. Yani oraya gelen bir kadın ve bir erkek, orada yaşamak isteyen yaşlı iki insan normal bir evde olacaklar. Ayrıca ortak yaşam alanları var. Misafir kabul yerleri, bin metrekare lobisi, etkinlik salonları, yemekhanesi, kafeteryası, açık otoparkı var. Hobi salonları ve hobi bahçeleri var. isteyen gidecek toprakla uğraşacak. Bütün bu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak projemizi hazırladık. Bu proje de kısa sürede bitecek. 2015 yılında bunun da ihalesini yapmak istiyoruz. Bu 2015 yılında başlayacak 2016 yılında bitecek. Bu biraz büyük bir proje, tamamlanması 1 yılı aşabilir" ifadelerini kullandı. 


Yeni Adana