05 / 02 / 2023

Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi 200 şube açacak! 

Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi 200 şube açacak! 

Ömer Aybak'ın 1990 yılında seyyar satıcılıkla başladığı çiğköfte işi, Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi ismiyle markalaştı. Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi’nin kurucusu Ömer Aybak, "2020 yılında da 200’e yakın şube açmayı ve franchise vermeyi hedefliyoruz" dedi...Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi Ömer Aybak'ın markalaşma hikayesi 1990'lı yıllara uzanıyor. Ömer Aybak'ın 1990 yılında seyyar satıcılıkla başladığı çiğköfte işi, bugün Türkiye genelinde bin 400'e yakın şubeli bir zincire dönüştü. 20 milyon TL ciroya ulaşan marka, bu yıl franchise vererek 200'e yakın yeni şube açmayı hedefliyor.

Türkiye’de çiğköfteciler genellikle Urfa ve yöresinden çıkar. Ancak geçmişte seyyar satıcılık yapan ve sosyetenin ‘Ömer Usta’ olarak bildiği girişimci Ömer Aybak’ın kurduğu Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi Ömer Aybak markası Adıyaman’dan çıktı. 1992 yılında seyyar çiğköftecilik yapmaya başlayan Ömer Aybak, çiğköftelerinin beğenilmesi üzerine ünlüler tarafından ilgi gördü. Bu ilginin artması üzerine lezzetli çiğköftesinin formülünü daha fazla tüketiciye ulaştırmak için 2005 , yılının Şubat ayında üretim merkezini ve ilk şubesini Gültepe’de açtı. Günümüzde İstanbul Gaziosmanpaşa’da 2 bin 400 metrekarelik alanda konumlanan fabrikasında üretim yapıyor. Türkiye genelinde bin 400’e yakın şubesi bulunan Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi büyümesine devam ederken bu yıl 200’e yakın şube açılması ve franchise verilmesi de planlanıyor.

Meşhur Adıyaman Çiğ Köftecisi’nin kurucusu Ömer Aybak, Türkiye geneline yayılmış bin 400’e yakın şubeleri ile ülkenin en çok sevilen çiğköfte markaları arasına girmeyi başardıklarını söylüyor.

2019’da 20 milyon TL olan cirolarını bu yıl sonu 25 milyon TL’ye çıkarmayı hedefleyen Ömer Aybak ile markayı ve gelecek planlarını açıkaladı.

Markanızın kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi Ömer Aybak markasının hikayesi 1990'lı yıllara dayanıyor. Çiğköftelerimizin formülünü ilk kez 1992 yılında geliştirip seyyar satıcılıkla başladım. İlk başlarda ‘Ömer Usta’ olarak biliniyordum. Ünlüler tarafından da oldukça ilgi gören bu formülü daha fazla tüketiciye ulaştırmak için 2005 yılının Şubat ayında üretim merkezimizi ve ilk şubemizi Gültepe’de açtık. Şu anda ise İstanbul Gaziosmanpaşa’da yer alan 2 bin 400 metrekarelik alana yayılan fabrikamızda üretim yapıyoruz.

Başka ürünler de üretiyor

Meşhur Adıyaman Çiğköfteci Ömer Aybak İstanbul Gaziosmanpaşa’da yer alan S bin 400 metrekarelik alana yayılan fabrikasında çiğköfte dışında lavaş, acı sos üretimi de yapıyor. Ömer Aybak, markalı ürünler arasında şalgam suyu, nar ekşisi ve turşu suyu da bulunuyor. Meşhur Adıyaman Çiğköfteci Ömer Aybak markalı çiğköfte ise, Adıyaman yöresine ait bir lezzet olarak diğer çiğköfte çeşitlerinden ayrılıyor.

Şu anda kaç şubeniz bulunuyor? Bu yıl ve önümüzdeki dönemde kaç yeni şube açma planınız var?

Şu anda Türkiye genelinde bin 400’e yakın şubemiz var. 2020 yılında da 200’e yakın şube açmayı ve franchise vermeyi hedefliyoruz.

Önümüzdeki 5 yıllık dönem için hedefleriniz nelerdir?

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye genelinde şu anda bin 400 olan şube sayımızı yaklaşık iki katına çıkararak 3 bin şubeye ulaşma planımız var. Çiğ köfteyi geleneksel Türk mutfağı kapsamının dışına çıkarıp faydalarını ve sağlıklı olmasını ön plana çıkaracak çalışmalar yapıp sporcu ve beyaz yakalıların sık tüketeceği bir marka olarak konum-landırmayı da hedefliyoruz.

Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi Ömer Ay-bak Ailesine katılmak isteyen girişimciler için franchise şartlarınız neler?

Lezzet ve kaliteyi daha fazla kişiye ulaştırabilmek adına distribütöre bağlı olan bölgeler haricinde franchise bedeli alınmıyor. Girişimciler herhangi bir bedel ödemeden Ömer Aybak Ailesine katılıyor. Tek şart Ömer Aybak’ın kurumsal kimliğine uygun dekorasyon yapılması ve franchise sözleşmesidir. Açılacak işletmenin kurulum giderleri girişimciye aittir. Ortalama büyüklükte bir dükkanın maliyeti bulunduğu lokasyona ve dükkan büyüklüğüne göre 15 bin ila 40 bin TL arasında değişebilmektedir.

Girişimcilere bu işte başarılı olabilmeleri için ne gibi destekler veriyorsunuz?

Ömer Aybak şirketi olarak işletme dekorasyonu ve açılış kampanyasını yönlendiriyoruz. Ömer Aybak bünyesinde yer alan eğitmenler işletme personeli için gerekli eğitimleri sağlıyoruz. Ulusal ve yerel basın kuruluşları aracılığıyla yaptığımız reklam ve merkezi promosyonlarda herhangi bir katılım payı veya bedel talep etmiyoruz.

Ankara’da üretim tesisi yatırımı yapma planınız var. Kaç milyon TLTik yatırım olacak? Kapasitesi ve tesisin büyüklüğü ne olacak? 

Evet. Ankara’da da bir üretim tesisi açmayı planlıyoruz ancak henüz detayları netleşmedi. Bu tesis de İstanbul’daki tesisin benzeri bir olacak. 2020’nin ikinci yarısından sonrası öngörülüyor.

Meşhur Adıyaman Çiğköfteci Ömer Aybak markalı çiğköfteniz diğer yörelerin çiğköftelerinden nasıl ayrışıyor?

Bildiğiniz gibi geleneksel lezzetlerimiz den biri olan çiğköfte yöresine göre farklılıklar gösterir ama genel olarak bulgur, isot, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların harmanlanmasıyla yapılır. Bizim çiğ-köftemiz Adıyaman yöresine ait bir lezzet olup marka olarak diğerlerinden ayrılmak için kendi özel formülümüzle küçük dokunuşlar yapıyoruz. Bu sayede çiğköftemiz hazır üretim etsiz çiğ köftelerin çoğunluğundan kolaylıkla ayırt edilebilmektedir.

Üretim tesislerinizde çiğköfte dışında başka ürünler de üretiyor musunuz?

Çiğköfte dışında, fabrikada lavaş, acı sos da üretiyoruz. Meşhur Adıyaman Çiğköfteci Ömer Aybak markalı ürünler arasında şalgam suyu, nar ekşisi ve turşu suyu da bulunuyor.

Girişimcilere başarılı olmaları için neler önerirsiniz?

Girişimcilere ve girişimci adayı arkadaşlarıma çok çalışmayı özellikle özverili ve yenilikçi yaklaşımla çok çalışmalarını öneriyorum. Yaptıkları işj önemsemelerini ve müşteriyi merkeze alan, onları dinleyen, ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik sürekli araştırmalar yapan bir anlayışla ticarete yaklaşmalarını öneriyorum.

 


 
Geri Dön