05 / 07 / 2022

Metropollerde konut kiraları cep yakıyor!

Metropollerde konut kiraları cep yakıyor!

İstanbul’daki ortalama kira fiyatları, dünyanın önemli metropollerinin gerisinde kalıyor. Şehir merkezlerindeki 2+1 evlerin baz alındığı araştırmalarda Berlin’de 1400 avro olan kira ortalaması, Madrid’de 1350, Roma’da 1250, Paris’te ise 2200 avroya kadar yükseliyor.Koronavirüs pandemisinin ülke ekonomilerine verdiği hasarın tamiri geciktikçe, süreç hane halklarını da negatif etkiliyor. Yeni Şafak Gazetesi'nden Orhan Orhun Ünal ve Burak Karaca'nın haberine göre; pandeminin ekonomideki etkileri günlük hayatın pek çok farklı alanında kendisini gösterirken, dar ve orta gelir gruplarının alım gücü bütün dünyada düştü. 

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de en önemli gündem maddesi asgari ücret oldu. Koronavirüs salgınıyla evlere kapanan ve dış dünya ile tek iletişimi neredeyse iletişim araçları olan insanlık, aşının uygulanmasının ardından yeni gerçeklerle karşı karşıya kaldı. 

Metropollerde konut kiraları cep yakıyor!

Metropollerde kiralar el yakıyor

İstanbul’daki ortalama kira fiyatları, dünyanın önemli metropollerinin gerisinde kalıyor. Şehir merkezlerindeki 2+1 evlerin baz alındığı araştırmalarda Berlin’de 1400 avro olan kira ortalaması, Madrid’de 1350, Roma’da 1250, Paris’te ise 2200 avroya kadar yükseliyor.

İstanbul nüfus yoğunluğu, turizm potansiyeli ve bina sayısı açısından pek çok önemli şehirle yarışır durumda olmasına karşın, şehirdeki kiralar benzer yerlerin gerisinde kalıyor. 

Metropollerde konut kiraları cep yakıyor!

KOMŞU ÜLKELERDE BİLE YÜKSEK

Romanya’nın başkenti Bükreş’te 860 avro olan kira, Atina’da 1000, Slovakya Bratislava’da 850, Hırvatistan’ın Zagreb kentinde de 970 avroya ulaşıyor. 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, AB ülkelerinde Konut Fiyat Endeksi ile ölçülen konut fiyatları 2010 yılından 2021’e kadar olan dönemde yüzde 30,9 yükseldi. Yükseliş; Lüksemburg’da yüzde 17, Danimarka’da yüzde 15,3, Çekya’da yüzde 11,9, Hollanda’da yüzde 11,3, Almanya’da yüzde 9,4, Fransa’da yüzde 5,5 ve Belçika’da yüzde 6,7 olarak gerçekleşti. İlk çeyrekteki yükseliş, 2007 ortasından bu güne en yüksek yükseliş olarak kaydedilirken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Almanya, Fransa ve Hollanda’nın, geçen sene bölgedeki toplam konut fiyatı artışının neredeyse dörtte üçünü oluşturduğunu raporladı. 

Metropollerde konut kiraları cep yakıyor!

DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİN OLDUKÇA GERİSİNDEYİZ

Dünyadan örnekler göz önüne alındığında İstanbul’un benzeri pek çok şehirden daha hesaplı bir kira fiyatına shaip olduğu belirleniyor. ABD’nin ünlü şehri New York’da 4400 dolara ulaşan kiralar, Pekin’de 1200, Tokyo’da 1900, Seul’de 1440 doları görüyor. Gelişmekte olan ülkelerde çoğu zaman rakamların kafa kafaya olduğu görülüyor. Örneğin, konut kiralarının Mexico City’de 500, Rio’da 1000, Bakü’de 300, Tiflis’te 291, Kahire’de 317 dolar olarak kaydedildi. 

MEGA KENTTEKİ YOĞUNLUK ETKİLİ

Diğer taraftan son aylarda fiyatlardaki yüksleişte, pandemisonrası birçok kiracının yeni konut ihtiyacının oluşması, evlenen çift sayısındaki artışla birlikte kiralık konut arayışının yoğunlaşması önemli bir neden olarak işaret ediliyor. Bunun yanında üniversiteler eğitime başlaması, geçici süreyle iş için şehre gelenler, turistlere kiralanan konutlar, İstanbul’un dünyanın birçok metropolünden daha fazla insan hareketliliğine sahip olması da bu yükselişlerde önemli etken olarak belirtiliyor. 

Metropollerde konut kiraları cep yakıyor!

FİYAT ARTIŞINI TETİKLEYEN ÜÇ NEDEN

Salgın sürecinde ertelenen düğünler, geçtiğimiz sene uzaktan eğitimle üniversite eğitimi alan yüzbinlerce öğrencinin yeniden büyük şehirlere gelmesi, yabancının konut alımlarını arttırması gibi üç önemli faktörün İstanbul’da kira fiyatlarının bir anda yükselmesini sağladığı belirtiliyor. Diğer taraftan İstanbul’da kira tutarlarının ulaştığı son noktanın bile Avrupa ülkelerinin gerisinde kalması öngörülüyor. Mega şehrin merkezindeki ev kiralarının ortalaması 3 ila 4 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Şişli, Sarıyer, Üsküdar, Kadıköy ve Beyoğlu’nun belli merkezlerinde ve son senelerde moda olan rezidans türü yapılardaki yüksek fiyatlar yanında; Avcılar, Ümraniye, Zeytinburnu gibi artık İstanbul için merkez sayılan ilçelerde daha makul kira fiyatları bulunuyor.

Kira artışları tahliye nedeni olabilir mi?

İstanbul'daki ev kiralarına pandemi dopingi!

Konut sektöründe kira oyunları bitmiyor!

Ev sahibi ve kiracı hakları 30 maddede tüm detaylarıyla!