Milli Emlak ve bankalar arasında 'lojman kredisi' anlaşması!

Milli Emlak ve bankalar arasında 'lojman kredisi' anlaşması! Milli Emlak ve bankalar arasında 'lojman kredisi' anlaşması!

Kamu lojmanlarının satışa çıkmasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile bankalar arka arkaya anlaşma yapmaya başladı. En uygun lojman kredisi hangi bankada?Yurt genelinde genel bütçeli dairelere tahsisli 218.575, dğer kurumlara tahsisli 30.939 olmak üzere toplam 249.514 kamu lojmanı bulunuyor. Bu konutlardan savunma, güvenlk, adalet ve istihbarat hizmetler için kullanılan yaklaşık 140.000 lojman ile kampüs alanında yer alan ve hzmet binalarıyla bütünleşk bulunan yaklaşık 59.000 lojman satışa sunulmayacak. Bu konutlar dışında kalan ve satılabilecek nitelkte olan 50.000 lojmanın satışı öngörülüyor.

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; bankalar, Çevre ve Şehrcilik Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında lojmanlar için konut kredisi kullandırmaya başladı. Garanti Bankası, İş Bankası, Emlak Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası lojman alımlarında kredi faiz oranları ile dikkat çeken bankalar arasında yer alıyor.

Bankaların kamu lojmanlarının alımında kullandırdığı konut kredisi faizler yüzde 0.79’dan başlıyor. En düşük faz oranını Vakıf Katılım Bankası 5 yıla kadar 0.79'dan, 5 yıl ve üzeri 0.89'dan sağladıkları fnansman oranları le sunuyor. Emlak Katılım Bankası ise 10 yıla kadar tüm vadelerde yüzde 0.87 kar payı oranı ile konut fnansmanı sunuyor.

Garanti BBVA ve İş Bankası da imzaladıkları protokol kapsamında yüzde 0.95 faiz oranı ile 10 yıl vadeye kadar lojmanlara kredi sağlıyor.

2020'de 10 bin lojman satışa çıkacak!

Lojman kredisinde oranlar yarışıyor!