Milli Saraylar'a ziyaretçi akını!

Milli Saraylar'a ziyaretçi akını!

TBMM Milli Saraylar bünyesinde bulunan tarihi saray, köşk ve kasırları 2014 yılının ilk altı ayında toplam 726 bin ziyaretçi gezdi. Milli Saraylar, gerçekleştirilen bu ziyaretlerden 12.8 milyon TL gelir elde etti.
TBMM Milli Saraylar bünyesinde bulunan tarihi saray, köşk ve kasırları 2014 yılının ilk altı ayında yerli ve yabancı toplam 726 bin ziyaretçi gezdi. Milli Saraylar, gerçekleştirilen bu ziyaretlerden 12.8 milyon TL gelir elde etti. TBMM Milli Saraylar bünyesinde bulunan tarihi saray, köşk ve kasırlar, 2014 yılının ilk altı ayında yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bu dönemde Milli Saraylar'a bağlı saray, köşk ve kasırlar ile müzeleri yerli ve yabancı toplam 726 bin ziyaretçi gezdi. Milli Saraylar, bu ziyaretlerden yılın ilk 6 ayı itibarıyla toplam 12.8 milyon TL gelir elde etti. 2013 yılının ilk altı ayında toplam 660 bin ziyaretçi ağırlayan Milli Saraylar, bu ziyaretlerden 11.3 milyon gelir elde etmişti. Bu verilere göre, ziyaretçi sayısında 2014 yılının ilk altı aylık döneminde bir önceki yılın aynı periyotuna göre yüzde 10 oranında bir artış gerçekleşti. Milli saraylar içinde 2014 yılının ilk altı ayında en çok ziyaretçi çeken mekan Dolmabahçe Sarayı oldu. Anılan dönemde Dolmabahçe Sarayı'nı yerli ve yabancı toplam 476 bin ziyaretçi gezdi. Beylerbeyi Sarayı ise 2014 yılının ilk döneminde 100 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. 22 Mart 2014 tarihinde Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde açılan ve Milli Saraylar koleksiyonundan 202 tablonun sergilendiği Milli Saraylar Resim Müzesi ise ilk 4 aylık dönemde 15 bin ziyaretçiye hizmet verdi. 


Yıldız Şale Kasrı, Küçüksu Kasrı, Maslak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Florya Atatürk Köşkü ve Yalova Atatürk Köşkleri ise 2014 yılı Ocak-Haziran döneminde yerli ve yabancı toplam 135 bin ziyaretçiyi ağırladı. Milli sarayları yılın ilk döneminde ziyaret eden yabancı turistler içinde en yoğun ziyaretçi grubunu Uzak Doğulu, Arap, İspanyol ve Yunanlı turistler oluşturdu. 


İstanbul Gazetesi