Milyonerler varlıklarını gayrimenkulden elde ediyor!

Milyonerler varlıklarını gayrimenkulden elde ediyor!

BDDK verilerinde milyonerlerin yüzde 80'den fazlasının varlıklarını gayrimenkulden elde ettikleri belirtildi..2018'de Türkiye’de sayıları 127 bine ulaşan milyonerlerin yüzde 80’den fazlasının varlıklarını gayrimenkulden elde ettikleri BDDK verilerinde belirtildi.

 

Yurt genelinde büyük ölçekli gayrimenkul yatırımlarına imza atan Onursal A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, ülkelerin gelişimindeki en önemli göstergelerden birinin de milyoner sayıları olduğunu söyledi.

 

Öngün şunları söyledi:

“Bugün hemen her sektörden kişiler kendi işlerine ek olarak konut, ofis projesi yapma telaşında. Gayrimenkul sektöründe yer almasına karşılık inşaat çalışmalarına katılmayan zenginlerin sayısı ise tahminlerin çok ötesinde. Yaptığımız tespitler, kişilerin servetlerini değerlendirirken en önemli yatırım aracı olarak gayrimenkulü görüyorlar. Günümüzde sanayi, turizm, hizmet gibi çok sayıda sektörde yer alan kişilerin, gerçek anlamda gayrimenkul yatırımları ile paralarına para kattıklarını görüyoruz. Kayıtlı milyonerler detaylı olarak incelendiğinde en az yüzde 80’inin elde ettikleri servetin önemli bölümünün gayrimenkulden geldiği görülebilir.”

 

Onur Öngün, Türkiye’nin gayrimenkul yatırımlarında bu kadar fazla kazandırmasının en önemli etkenlerinden birinin de ülkenin potansiyeli olduğunu vurgulayarak,  “Türkiye, hem coğrafi, hem stratejik, hem de iç dinamikleri açısından dünyanın potansiyeli en yüksek ülkelerinden biri. Bu nedenle yurt genelinde hemen her nokta değer kazanıyor, kentler hızlı bir şekilde büyüyor, iller arasındaki sınırlar kalkıyor. Bugün orta/uzun vadede değer kazanması beklenen bir gayrimenkul yatırımı kısa vadede bile değer bulabiliyor” diye konuştu.