Milyonerlerin merak edilen yatırım sırları!

Milyonerlerin merak edilen yatırım sırları!Dünyada pek çok insan zenginlerin hayatlarına bakarak varlıklı biri olma hayali kurar. İşte zengin olmak isteyenler için milyonerlerin merak edilen yatırım sırları...


Parası olmayan, zenginlerin şatafatlı hayatına imrenerek bakar ve bir dizi gerçekçi olmayan tespitte bulunur. Sıfırdan zengin olanların neler düşündüğünü ve neler yaptığını merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre...

Para Dergisi'nde yer alan habere göre; milyonlarca doları olanlar, sıradan insanlardan farklı olarak ne yaparlar? Nasıl davranırlar, nasıl yaşarlar? Hiç merak ettiniz mi? Kendisine milyonlar, miras kalan insanlardan söz etmiyoruz. Sıfırdan milyoner olmuş, başarılı iş insanlarından söz ediyoruz. “Geleceğin Milyoneri Belki Komşu Kapıda: Servet Oluşturmada Sabırlı Stratejiler” adlı kitabın yazarı re Bolluk Piyasası Enstitüsü’nün araştırma direktörü Sarah Stanley Fallaw, ABD’de 600 milyoner arasında yaptığı bir araştırmada bazı saptamalarda bulunmuş. Bu yazıyı okuyarak belki milyoner olamazsınız ama en azından gelir/gider dengenizi istikrarlı bir hale getirebilirsiniz. 

Tutumludurlar

Kendilerini para biriktirmeye, daha az harcamaya ve kafalarındaki bütçeye bağlı kalmaya adarlar (Çoğu milyonerin kağıt üzerinde bir bütçesi yoktur). Bu üç davranış biçiminin de özeti, parayı artırabilmektir. Gereksiz ve fazladan hiç bir şeye para harcamazlar. Zaman zaman marketlerde alışveriş arabasını tepeleme dolduran insanlar görürüz. Böyle arabalardaki yiyeceklerin hepsinin, bozulmadan tüketilmesi mümkün değildir. Yarıya yakını çöpe gidecektir. Milyonerler asla böyle bir duruma izin vermez. İleri yaştaki okurlarımız hatırlayacaktır. Türkiye’de yıllarca kalıp Beşiktaş ve Fenerbahçe’yi şampiyon yapmış olan Alman teknik direktör Christoph Daum’un karısı pazardan “bir tane” biber satın almak istemiş, kendisine bir kilo verilmeye çalışılmış, hem haber hem tartışma konusu olmuştu.

Ev maliyetlerini düşük tutarlar

Milyonerler, milyoner olma yolunda asla ev sahibi olmazlar. Kirada oturup, ev satın alacak kadar yüklü miktarda parayı sermayelerine katarlar. Milyoner olduktan sonra da mütevazı bir ev seçerler. Çoğu, gösterişe kaçmaz, milyoner olduğunu da kimse bilmez. Stanley Fallavv’a göre yıllık gelirlerinin üç katından daha fazlasını bir eve asla harcamazlar. ABD’de bu miktar, 465 bin dolarla 850 bin dolar arasında kalır.Dünyanın en zengin insanlarından ABD’li Warren Buffet, Omaha/ Nebraska’daki evini 1958’de 31 bin 500 dolara almıştı. Bugün hala aynı evde oturmaktadır ve evin bugünkü değeri 11 milyon dolardır. 

Gelirlerinin çoğunu biriktirirler

Tutumlu olmak ve makul fiyatta bir evde oturmak, milyonere çok fazla para biriktirme imkanı verir. Gelirlerinin az bir kısmını günlük yaşam için kullanmak, onlar için yeterlidir. Stanley Fallavv’a görüşlerini anlatan bir milyoner, çoğu milyonerin yıllık 250 bin dolar geliri olmakla birlikte bu miktarın sadece 90 binini harcadığını söylemiştir. Tasarruf etme oram yüzde 64’tür. Çünkü para biriktirmek, yeni yatırımlara kaynak sağlamak demektir. Yılda kazandığınızı olduğu gibi harcamak, sizi baş aşağı inişten kurtaramaz.

Bütçeleri olmaz

Gelirlerini ve harcamalarım resmi belgelere dökmeyi sevmezler. Onlar için kafalarındaki bütçe geçerlidir. Bu, onları zihnen meşgul tutar ve aynı zamanda zihinlerini keskinleştirir. Görüşü alman milyonerlerin neredeyse tamama yakını, yazılı bütçeleri olmadığım itiraf etmiştir. Kendilerine güven duymayı ve kendi kontrollerini sağlamayı tercih ederler. Milyonerlerden biri, “Finansal planlarınızın ilk aşamalarında bütçe faydalı olabilir. Fakat disiplinli bir yaşam biçimi geliştirdikçe bütçe, hayati bir konu olmaktan çıkar” demiştir. Çok fazla para kazanıp az harcıyorsanız kimin bütçeye ihtiyacı olur ki?

Ay ışığı yöntemini severler

Milyonerler, ay ışığı yöntemini sıkça kullanır. Bu, “iş yerinde gece de çalışıp ay ışığı altında eve dönmek” demektir. İkinci bir işte çalışmak anlamına da gelir. Çoğu da milyoner olmadan önce zaten iki işte çalışmıştır. Milyoner olduktan sonra bile bu alışkanlıklarından vazgeçmezler ve geç saatlere kadar çalışırlar. İş yerinde tam zamanlı kalıp, üstüne fazla mesai de yapmak, sizin bazı opsiyonları daha iyi değerlendirmenizi sağlar. İş yerinde kafanızı karıştıracak eleman kalmadığından daha iyi düşünür, daha sağlıklı seçim yaparsınız. Çok fazla fırsat bulmak, çok fazla gelir elde etmenin en iyi yoludur. Bir gün gelir, hobilerinizden ve günlük aktivitelerinizden bile gelir üretir hale gelirsiniz. 

Gayrimenkule yatırım yaparlar

Milyoner olmadan önce kirada otururlar, milyoner olduktan sonra da mütevazı bir evde yaşarlar. Ama yatırımlarının büyük bölümünü gayrimenkul oluşturur. Çünkü gayrimenkulün değeri hiçbir zaman düşmez. Finansal bir zorluk içine girdiklerinde birini satıp elini ferahlatmak da kolay olur. Gayrimenkule yatırımın finansal avantajları; pozitif nakit akışı, yıllar geçtikçe oluşan değer artışı, finansal bir destek olarak el altında bulunması ve vergi avantajlarıdır.

Düşük maliyetli fonları tercih ederler

Yatırım yapmak, göründüğü kadar karmaşık bir iş olmamalıdır. Warren Buffet da dahil, pek çok milyoner, basit yatırım stratejileriyle zengin olmuştur. Bugün pek çok milyoner, 3-4 milyon dolarlık net gelirle kendilerini 50 yaşında emekliye ayırmıştır. Düşük maliyetli fonların üç avantajı vardır: Flem düşük maliyetlidir hem de çok çeşitlidir. Uzun vadede getirileri güçlüdür. Zarar ettiklerinizden kurtulmak kolaydır. Sizde fazla bir hasar da oluşturmaz. Ankette milyonerlerin yüzde 95’i, bu yöntemle, uzun vadede fakat sağlam adımlarla gelir sağladıklarını kabul etmiştir. (Yazıda milyonerlerin adlarını veremiyoruz. Çünkü gerçek hayatta ve internet ortamında afişe olmak istemiyorlar).

Kişisel gelişime önem verirler

Milyonerler, kişisel gelişimlerine çok fazla zaman harcarlar. Haftada 5-6 saatlerini kitap okumaya, 6-7 saatlerini egzersiz yapmaya, 2-3 saatlerini de bazı sosyal etkinliklere ayırırlar. Başarılı bireyler, kaynaklarını (paralarını, zamanlarım ve entelektüel sermayelerini) nereye ne kadar harcayacağım bilen kişilerdir. Milyonerler üç tür kitap okur: Başarılı insanların biyografileri, kişisel gelişim tavsiyeleri ve tarih.

Az uyurlar, çok çalışırlar

Milyonerlerin, yaşamlarından biraz olsun ödün vermeleri kaçınılmazdır. Amerikalı milyonerler, sıradan vatandaşlardan haftada ortalama sekiz saat daha az uyur, yedi saat daha fazla çalışır. Erken kalkarlar. “Üzerime güneş doğmadan yataktan kalkarım” diyenlerin sayısı hayli fazladır. İşe başladıkları saatten üç saat önce kalkmış olmak (trafikte geçirdiği zamanı saymıyoruz), kaçınılmaz günlük sorunlarla baş etmenin en kolay stratejisidir. Bu strateji, size üç büyük avantaj sağlar: Fark etmeseniz de günlük yaşamınızın kontrolünü elinizde tutarsınız. Size güven duygusu aşılar. Bir bilgisayar programı akışındaki gibi, günlük işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.