Misbah Demircan: Emek Sineması AVM olmayacak!

Misbah Demircan: Emek Sineması AVM olmayacak!

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Emek Sineması projesinin sürüncemeye bırakılamayacak kadar acil bir konu olduğunu belirterek "Projeyi yapanlar ve itirazı olan uzmanlar bir araya gelmeli" dedi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Emek Sineması projesinin sürüncemeye bırakılamayacak kadar acil bir konu olduğunu belirterek "Projeyi yapanlar ve itirazı olan uzmanlar bir araya gelmeli" dedi. Demircan, Emek'in AVM'ye dönüştürüleceği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Emek Sineması yıkılıyor -yıkılmıyor" tartışmaları, İstanbul 9. İdare Mahkemesi'nin restorasyon projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararım iptal etmesi üzerine yeniden alevlendi. Emek Sineması konusunda "Bir gerçek üç de doğru var" diyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Habertürk'e şunları söyledi: "Gerçek olan şu ki; Emek Sineması ve çevresindeki 5 bina bakımsızlıktan yıkılmak üzere... Deprem, yangın ve benzeri risklere karşı savunmasız bir durumda ve restorasyona ihtiyacı var. Burası sürüncemeye bırakılmayacak kadar acil bir konu. Diğer taraftan mimari bir proje ve bunun yapımcısı bir firma var. Bu proje Anıtlar Kurulu tarafından tasdiklenmiş. Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararını iptal etmiş. Mimarlar Odası ise bu projenin karşısında duruyor."

Demircan, Emek Sineması'nın yıkılacağını düşünen duyarlı vatandaşların yaptığı eylemlerin ve projeye itirazların olmasının normal olduğunu belirterek, "Ben başından beri 'Tartışma ve uzlaşma ortamı yaratalım' diyorum. Projeyi tartışalım ki; kamuoyu doğru veya eksik taraflarını bilsin, anlasın. Masaya oturanlar projenin tarafında veya karşısında olmadan, objektif bir şekilde tartışsın. İnsanlar bir araya gelip, projenin üstünde mutabakat sağlasın" dedi. Bu tartışmayı siyasetçilerin veya sokaktaki vatandaşların yapmasının süreci kilitlediğini savunan Demircan, "Böyle olunca tartışma 'Yıkılıyor - Yıkılmıyor' kavramları üzerinde kilitleniyor. Onun ötesine açılamıyor. Mutlaka bizim kanaatlerimiz olabilir ama bunlar bilimsel bir veriye dayanmak. Sonuçta bunları uzman mimarlar tartışmak. Uygulamayı yapmış, bu işin felsefesini bilen insanlar masaya oturmak. Ütopik düşüncelere sahip mimar da olmaz burada" yorumunu yaptı.

'SALONUN ÖNEMLİ BÖLÜMLERİ SÖKÜLDÜ, SAKLANIYOR'
Eski Beyoğlu'yla ilgili kendisinin de hatıraları bulunduğunu söyleyen Ahmet Misbah Demircan, "Geçmişin yansımaları bu binalarda. Geçmişte buralara gelmiş, güzel filmler izlemiş insanlar; hem geçmişteki gibi o koltuğa geçip oturmak istiyor, hem de bugünün konforunu arıyor. Sorun tam da burada başlıyor. Mimarlar dahi tam bu noktada bölünüyor. Kimileri bire bir aynen koruma istiyor. Kimileri geçmişin izlerini sabit tutup yeni konforları içine katarak yaşatmanın doğru olduğunu savunuyor" diye konuştu.

Pera Müzesi'ni örnek veren Demircan, "Pera Müzesi'nin içi tamamen yeniden yapılmıştır. Ama dışarıdan baktığınızda eski binayı görürsünüz. Bugün eski ve yeniyi bir arada kullanıyoruz ve yaşatıyoruz orayı. Emek Sineması, salon tescilli bir yapı olduğu için Pera Müzesi'yle aynı durumda değil. Ancak projeye göre sonuçta burada ne olursa olsun o salon bire bir orada olacak. Salonun içindeki önemli bölümler söküldü, saklanıyor, bire bir kullanılacak" dedi. Demircan, Anıtlar Kurulu'nun Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu 5 binada sadece kültür sanat endüstrisi ve faaliyetlerine izin verdiğini hatırlatarak, binanın bir AVM'ye dönüştürüleceği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Mimarlar Odası: Projeye göre Emek yıkılacak
TMMOB Mimarlar Odası'nın yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın "Emek Sineması yıkılmayacak, aynen korunacak. Bu olayla ilgili raporları herkes dikkatlice okusun. Emek Sineması'nın yıkılmasına ve yok edilmesine hepimiz karşıyız" şeklindeki sözleri hatırlatıldı ve şöyle denildi: "Ne yazık ki sayın bakanımızın incelenmesini istediği bütün rapor, kurul kararları ve yürütmenin durdurulması hakkındaki kararın kaldırılması ile uygulama aşamasına geçebilme tehdidini taşıyan yargı konusu avan proje; Emek Sineması'nın aynen korunmasını değil, sadece tavan ve duvar süslerinin sökülerek inşa edilecek bir ticaret merkezinin üst katına yapılacak kopya bir mekna taşınmasını ön görmektedir. Üstelik bu avan projede Emek Sineması ile birlikte Beyoğlu ve İstanbul'un kentsel kimliğini oluşturan Rüya Sineması ve İnci Pastanesi de yok edilmektedir." Mimarlar Odası, tüm yetkilere bir çağrı yaparak projenin geri çekilmesin" ve yeniden ele alınmasını istedi.

Serkan AKK0Ç / Habertürk