25 / 09 / 2022

Mısır restorasyon anlaşmasını askıya aldı!

Mısır restorasyon anlaşmasını askıya aldı!

Mısır Devlet Bakanı İbrahim, ülkedeki İslami ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerin restore edilmesi için Türkiye ile daha önce yapılan özel anlaşmaları askıya aldıklarını açıkladı...
Mısır'ın Tarihi Eserlerden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed İbrahim, ülkesinde bulunan İslami ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerin restore edilmesi amacıyla Türkiye ile daha önce yapılan özel anlaşmaların askıya alındığını belirtti.


Mısır'ın başkenti Kahire’nin kuzeyindeki İskenderiye kentinde bulunan bazı tarihi eserleri gezerken gazetecilere açıklamalarda bulunan İbrahim, “Mısır'daki İslami ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerin restore edilmesi için Türkiye ile daha önce yaptığımız özel anlaşmaları askıya aldık” dedi.


İbrahim, karara gerekçe olarak Türkiye’nin, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevinden alınmasıyla sonuçlanan askeri darbe karşıtı tutumunu gösterdi.


Öte yandan İbrahim, bakanlık olarak Mısır'a ait tarihi eserlerin ABD’deki müzayedelerde satılmasını engellemek için gereken önlemlerin alındığını, bu konuda Mısır'ın Washington Büyükelçiliğine talimat verildiğini söyledi.


AA
Geri Dön