Mor Ada sakinlerini 8 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan bekliyor

Mor Ada sakinlerini 8 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan bekliyorYapı Kredi Koray'ın son projesi Mor Ada'da ilk fazdaki 120 dairenin satış fiyatı 185 bin YTL ile 403 bin YTL arasında değişiyor. Projeden 275 milyon YTL civarında satış cirosu bekleniyor.


Yapı Kredi Koray'ın son projesi Mor Ada, 54 dönüm arazi üzerine kuruluyor ve 8 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alanı kapsıyor. Her mevsim yeşil kalacak 5 konsept bahçesi de olan proje 780 daireden oluşuyor. İlk fazdaki 120 dairenin satış fiyatı 185 bin YTL ile 403 bin YTL arasında değişiyor. Projeden 275 milyon YTL civarında satış cirosu bekleniyor.


Yapı Kredi Koray'ın Esenyurt'ta 54 dönüm arazi üzerine inşasına başladığı Mor Ada projesi toplam 780 daireden oluşuyor. 8 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alana sahip olan projede, her mevsim yeşil kalacak 5 konsept bahçesi de bulunuyor. Birinci fazdaki 120 dairenin satış fiyatı bu ayın sonuna kadar 185 bin YTL ile 403 bin YTL arasında değişiyor. Projenin yaklaşık satış cirosu ise 275 milyon YTL olarak hesaplanıyor. Kat planları üzerinde günlerce beyin fırtınaları yaptıklarını, defalarca revize ettiklerini söyleyen Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Yücel Ersöz, Mor Ada projesiyle ilgili sorularımızı yanıtladı. 


 Mor Ada projesini genel özellikleriyle anlatır mısınız?


- Mor Ada İstanbul'un Esenyurt mevkiinde 54 dönüm arazi üzerine kuruluyor. Yaklaşık 40 dönümlük bir peyzaj alanına sahip Mor Ada'da ev sahiplerini, 8 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan bekliyor. İstanbul'un yapılaşması düşünüldüğünde böyle bir alana sahip olmak Mor Adalı'lar için büyük bir ayrıcalık. 5 fazda tamamlanacak projede toplam 780 ünite yer alıyor. Birinci fazdaki 120 üniteyi 2009 Aralık sonunda ev sahiplerimize teslim edeceğiz.


Projenin diğer projelerden ayrılan en büyük özelliği nedir? Hangi yönüyle fark yaratmayı amaçlıyor?   


- Mor Ada, sahip olduğu peyzaj düzenlemeleriyle kendini benzer projelerden ayrıştırıyor. Mor Ada eliptik düzenle oluşturulan toplam 5 adet konsept bahçeye sahip. Bunlar koru, meyve, koku, meditatif ve çocuk. Her mevsim yeşil kalma özelliğine sahip bitkilerle oluşturulan peyzaj düzenlemesi, 4 mevsimin karakteristik özelliklerini yansıtıyor. İçe dönük mimarisiyle fark yaratan bir proje. Bu mimariyle her ünitenin cephesi Mor Ada'nın avlusuna bakıyor. Böylece ev sahibimiz şehrin karmaşasından uzaklaşırken dış dünyadan da kopmamış oluyor. Evinizin balkonuna çıktığınızda komşularınızla 12 ile 290 metreye kadar bir mesafeye sahip olacaksınız. Böylece komşuluk ilişkilerinizi korurken özel hayatınızın değerine de sahip olacaksınız. Kat planları üzerinde günlerce beyin fırtınası yaptık. Defalarca revize ettik. Burada amacımız en güzel tasarımı en fonksiyonel kullanımla birleştirebilmekti. Uzun çabalar sonucunda kat planlarımızı müşteri odaklı yaklaşımımızla birleştirdik ve sonuçta da akıllıca yerleştirilmiş, ev sahibinin kullanımını kolaylaştıracak kat planları ortaya çıkardık.


 Konutların özellikleri nelerdir?


- Konutlar'ın tamamı çift cephe özelliğine sahip. 1 oda 1 salondan 4 oda 1 salona geniş balkonlu üniteler, tüm salon ve odalarda laminant parke, ankastre beyaz eşya ile tasarlanmış mutfaklar, her eve bireysel kombi sistemi, klima altyapısı, her üniteye en az bir araçlık kapalı otopark ve  özel depo, uydu tv yayınları, 24 saat özel kameralı güvenlik sistemi (CCTV) ve misafir açık otoparkı, ev sahiplerimizin konforu için düşünüldü.


 Ne zaman başladınız? Bitiş tarihi ne olacak?


- Projelendirme çalışmaları yaklaşık bir yıl önce başladı. Birinci fazı 2009 Aralık ayı sonunda teslim edeceğiz.


 Kaç çeşit konut var? Bunların büyüklükleri...


- 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon A ve B tipleri, 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon A ve B tiplerinde üniteler var. Ayrıca birinci katta bahçeli dairelerimiz mevcut. 1+1 daireler 90 metrekare, 2+1 A daireler 114, 2+1 B daireler 140,  


3+1 daireler 164, 4+1 A daireler 184 ve 4+1 B daireler 182 metrekare büyüklükte. 


 Fiyat aralığı nedir?


- Ünite fiyatlarımız Kasım ayı sonuna kadar 185 bin YTL ile 403 bin YTL arasında değişiyor. Ayrıca belirlenen bankalar tarafından oldukça özel koşullarda hazırlanmış ödeme alternatifleriyle 240 aya kadar kredi mümkün.


 Sosyal ve ortak alanlarda neler var?


- Ev sahiplerimizin ihtiyaçları ve istekleri değerlendirerek sosyal donatılarımızı oluşturduk. Açık yüzme havuzu, çocuk havuzu, güneşlenme terası, günün yorgunluğunu atacakları ve formlarını koruyacakları bisiklet ve yürüyüş parkuru, kendilerini şımartmak istediklerinde gidebilecekleri masaj ve buhar odaları, fitness center, basketbol, voleybol ve tenis oyananabilme özelliğine sahip çok amaçlı spor sahası, çocuk oyun parkı ve çocuk oyun kulübü, kafe-restoran, bilardo-masa tenisi gibi kapalı alan aktvitelerini gerçekleştirebilecekleri mekanlar, market ve kuaför ile ev sahiplerimizin sosyal ihtiyaçlarını karşılıyoruz.  


 Projenin büyüklüğü nedir? 


- Projenin yaklaşık satış cirosu 275 milyon YTL'yi buluyor.


 Mor Ada ismi neden seçtiniz?


- Mor, projede ve özellikle peyzajda hakim olan en baskın renk olduğundan, Ada ise ev sahiplerinin şehir yaşantısının kargaşa ve gürültüsünden arınacakları bir kaçış mekanını simgelediği için seçildi.


Konutta düş kırıklığı yaşatılmamalı


Piyasaya giren yeni oyuncuları nasıl değerlendiriyorsunuz?


- Son zamanlarda gayrimenkul sektörünün yükselişiyle birlikte pek çok yeni firma kuruldu. Tüketicinin seçenekleri arttı. Ancak maalesef yeterli deneyime sahip olmayan, kaliteye yeterince önem vermeyen, tuketiciye güvence vermeyen bir çok firma da sektöre girdi. Yaşamı boyunca biriktirdiği paranın önemli bir kısmını alacağı evin peşinatı yapıp, oldukça önemli bir borcun altına girecek tüketici için firma seçiminin çok önemli. Böyle önemli bir kararda tüketici düş kırıklıkları yaşamamalı. Sektördeki hızlı çıkışın yaşandığı 2004-2006 yılları arasında projelere girmiş bir çok kişi evlerini teslim aldı. Bu tüketicilerin bir kısmı yeni evlerinde ilk yılı tamamladılar. Bir çok projede evinden memnun olmayan, müteahhit firmayla sorun yaşayan, hatta müteahhit firmayı mahkemeye veren tüketiciler var. Bu tüketiciler memnuniyetsizliklerini yakınlarıyla da paylaşmaya başladıkça tüketiciye kalite ve güvenceyi sunamayan firmaların sektörden elenmeye başlayacağını düşünüyorum.


DEMET CENGİZ BİLGİN